Llogaria ime
AOL Portal Shėndeti

Nje studim i kryer nga Universiteti i Milanos tregon se te hani vazhdimisht qepe ndihmon ne parandalimin e semundjes se kancerit ne stomak. I njejti efekt krijohet, ndonese ne mase me te vogel edhe me ane te hudhres. Studiuesit mendojne se si mburoje sherben pjesa e quajtur si "organi solfarat" ose njohur ndryshe si shija e hidhur e qepes.

Studiuesit kane krahasuar 230 persona te semure me kancer ne stomak me 547 persona te tjere qe nuk ishin te prekur nga kjo semundje. Sekreti? Ata qe konsumonin dy here ne jave qepe me nga 50 gram secila ulte rrezikun e prekjes nga kjo semundje me 40%.

Sekreti qendron tek preja organike e qepes dhe hudhres e cila jep efektin e hidhur dhe eren (e keqe) qe japin keto bime. Kjo pjese organike e ketyre bimeve duket se ka aftesine te mbyse qelizat e prekura tumorale dhe aktivitetin e baktereve ne stomak.


Tags:
Lexuar 653 here / Marre nga veriu.com
Vlerësimi: 11 - Mesatarja: 5

Vleresimi maksimal 5: 1 2 3 4 5

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Shkruaj Emrin:
Kush eshte heroi yne kombetar?(fillon me : sken). Pergjigju:=Pergjigja eshte: skenderbeu
*Nese nuk dini pergjigjen mjafton te vendosni shigjeten e mouse-it tuaj mbi ikonen e pikepyetjes dhe shikoni pergjigjen.
Shkruaj Komentin:
Jeni dakort me artikullin ose ju pelqen ai? PO - JO


Komentet dhe Opinionet tuaja - 0 përsona e pëlqejnë! | 0 përsona nuk e pëlqejnë!
Komento i pari kete artikull!

Dėrgo njė pyetje tek: SHENDETI
Titulli i pyetjes:


Emri: Email:

Pershkruani me detaje pyetjen:


Pyetjet e bėra nga Vizitorėt
Si mund ta rris penisin
Nga: erdi me date: 09 Dhj 2017
A ban nji tem per inhalime
Nga: linidi me date: 21 Nen 2017
Mendoni qe eshte e vertete?
Nga: anan me date: 19 Kor 2017
Varesia
Nga: ami me date: 07 Pri 2017
Pyetje per shendetin.
Nga: Landi me date: 07 Nen 2016
si te zbardhojme dhembet?
Nga: hhgkjkdt me date: 22 Shk 2014
perse mbushen janiket me fryme
Nga: makfire me date: 19 Shk 2014
zvoglimi i gjoksit
Nga: Altina me date: 09 Dhj 2013
Simtoma e enjtjes
Nga: Enid me date: 25 Nen 2013
menstruacionet
Nga: pa emer me date: 04 Nen 2013