Warning: A non-numeric value encountered in /web/htdocs/www.veriu.com/home/idx/portali/include_d436eb0fd9de10b54a828ce6435f7e81/functions.php on line 1310
Albania Online Shėndeti - Studimi, fėmijėt refuzojnė ushqimin nėse u themi se ėshtė i mirė
Llogaria ime
AOL Portal Shėndeti

Prinder, sa here jeni munduar t'u jepni dicka per te ngrene femijeve duke u thene se eshte i mire apo se do ti beje me bukur, inteligjente etj.? Qindra here besoj.

Nje studim i kryer nga Universiteti i Northwestern ne SHBA dhe publikuar ne revisten "Journal of Consumer Research" tregon se femijeve u bie interesi kur dikush u premton se nje ushqim u ben mire, te bukur, te mençur, te shendetshem etj.

Femijet gjate moshes se rritjes mendojne se ushqimi nuk mund te kete disa funksione si: t'u beje mire dhe te shendetshem dhe njekohesisht te jete nje ushqim i shijshem. Sa here qe duam te detyrojme femijet te hane dicka, atyre u duket se duam t'ua imponojme duke i genjyer per shijen se gjoja u ben mire per dicka tjeter.

Studiuesit thone se kur duam t'u japim dicka per te ngrene eshte me mire te mos u themi gjë ose vetëm se eshte i mire dhe asgje me shume.

Kerkuesit kane kryer pese eksperimente ne 270 femije ne mosha te ndryshme (3 - 14) duke u treguar atyre histori femijesh qe hanin gjera te mira, te shendetshme apo qe nuk specifikonin asgje mbi efektet e ushqimit. Pothuajse ne te gjitha rastet femijet hanin ate ushqim te cilit nuk ishte specifikuar asgje. Apo hanin nje ushqim qe paraqitej si shume i shijshem ne krahasim me nje tjeter qe sjell benefitet te tjera si inteligjent, shendetshem, te bukur etj.

Tek adoleshentet - per shembull - ata nuk pelqejne me shume se gjashte lloje ushqimesh, duke u ndaluar vetem tek ushqimet qe realisht e dine se u pelqejne.Tags:
Lexuar 934 here / Marre nga veriu.com
Vlerësimi: 13 - Mesatarja:

Vleresimi maksimal 5: 1 2 3 4 5

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Shkruaj Emrin:
Si quhet deti ne jug te shqiperise?(vetem emri). Pergjigju:=Pergjigja eshte: jon
*Nese nuk dini pergjigjen mjafton te vendosni shigjeten e mouse-it tuaj mbi ikonen e pikepyetjes dhe shikoni pergjigjen.
Shkruaj Komentin:
Jeni dakort me artikullin ose ju pelqen ai? PO - JO


Komentet dhe Opinionet tuaja - 0 përsona e pëlqejnë! | 0 përsona nuk e pëlqejnë!
Komento i pari kete artikull!

Dėrgo njė pyetje tek: SHENDETI
Titulli i pyetjes:


Emri: Email:

Pershkruani me detaje pyetjen:


Pyetjet e bėra nga Vizitorėt
Si mund ta rris penisin
Nga: erdi me date: 09 Dhj 2017
A ban nji tem per inhalime
Nga: linidi me date: 21 Nen 2017
Mendoni qe eshte e vertete?
Nga: anan me date: 19 Kor 2017
Varesia
Nga: ami me date: 07 Pri 2017
Pyetje per shendetin.
Nga: Landi me date: 07 Nen 2016
si te zbardhojme dhembet?
Nga: hhgkjkdt me date: 22 Shk 2014
perse mbushen janiket me fryme
Nga: makfire me date: 19 Shk 2014
zvoglimi i gjoksit
Nga: Altina me date: 09 Dhj 2013
Simtoma e enjtjes
Nga: Enid me date: 25 Nen 2013
menstruacionet
Nga: pa emer me date: 04 Nen 2013