Warning: A non-numeric value encountered in /web/htdocs/www.veriu.com/home/idx/portali/include_d436eb0fd9de10b54a828ce6435f7e81/functions.php on line 1310
Albania Online Shėndeti - Simptomat e dominimit tė stresit nė shėndetin tuaj
Llogaria ime
AOL Portal Shėndeti

Stresi ėshtė 1 nga faktorėt qė ndikon mė sė shumti nė shėndet.

Ja simptomat qė tregojnė se stresi ju ėshtė kthyer nė njė sėmundje dhe po ndikon nė jetėn e pėrditshme:

Harresa: Sipas studiuesti Robert M. Sapolsky, stresi kronik shkakton probleme nė tru. Nėse ai ju vazhdon pėr njė kohė tė gjatė do tė keni probleme me kujtesėn, me pėrqėndrimin etj.

Dhimbje koke: Shumica e dhimbjeve tė kokės qė pėrjetojnė tė rriturit vijnė si pasojė e tensionit apo stresit. Nė shumicėn e njerėzve stresi kontrakton muskujt e pasėm tė kokės dhe muskujt e qafės. Dhimbjet e kokės tė shkaktuara nga stresi zakonisht shoqėrohen me vėshtirėsi pėr tė fjetur gjumė, me nervozizėm, me ndjeshmėri tė lartė ndaj dritės dhe zhurmave etj.

Probleme me tretjen: Sipas dr Kenneth Koch, stresi ndikon edhe ne sistemin tretės. Stresi rrit aciditetin e stomakut dhe shkakton dispepsi. Ndonjėherė stresi mund tė shkaktojė tė pėrziera dhe tė vjella gjithashtu.

Ndryshime tė pashpjegueshme nė peshė: Stresi shkakton renie apo shtim nė peshė nė mėnyrė tė pakuptueshme, nė varėsi tė njerėzve.

Sėmundje tė shpeshta: Njerėzit qė kanė stres kronik sėmuren mė shpejt dhe mė lehtė. Kjo pėr arsyen se stresi kronik dobėson sistemin imunitar. Stresi prodhon nivele tė larta tė citokineve, komponime inflamatore qe janė tė lidhura me ērregullimet autoimune.

Rėnie flokėsh: Stresi ērregullon ekuilibrin hormonal dhe pėr kėtė arsye do tė keni rėnie flokėsh, probleme me lėkurėn, psoriasis etj.

Imazhe nga ArtikulliTags:
Lexuar 1173 here / Marre nga panorama.com.al
Vlerësimi: 11 - Mesatarja:

Vleresimi maksimal 5: 1 2 3 4 5

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Shkruaj Emrin:
Si quhet deti ne jug te shqiperise?(vetem emri). Pergjigju:=Pergjigja eshte: jon
*Nese nuk dini pergjigjen mjafton te vendosni shigjeten e mouse-it tuaj mbi ikonen e pikepyetjes dhe shikoni pergjigjen.
Shkruaj Komentin:
Jeni dakort me artikullin ose ju pelqen ai? PO - JO


Komentet dhe Opinionet tuaja - 0 përsona e pëlqejnë! | 0 përsona nuk e pëlqejnë!
Komento i pari kete artikull!

Dėrgo njė pyetje tek: SHENDETI
Titulli i pyetjes:


Emri: Email:

Pershkruani me detaje pyetjen:


Pyetjet e bėra nga Vizitorėt
Si mund ta rris penisin
Nga: erdi me date: 09 Dhj 2017
A ban nji tem per inhalime
Nga: linidi me date: 21 Nen 2017
Mendoni qe eshte e vertete?
Nga: anan me date: 19 Kor 2017
Varesia
Nga: ami me date: 07 Pri 2017
Pyetje per shendetin.
Nga: Landi me date: 07 Nen 2016
si te zbardhojme dhembet?
Nga: hhgkjkdt me date: 22 Shk 2014
perse mbushen janiket me fryme
Nga: makfire me date: 19 Shk 2014
zvoglimi i gjoksit
Nga: Altina me date: 09 Dhj 2013
Simtoma e enjtjes
Nga: Enid me date: 25 Nen 2013
menstruacionet
Nga: pa emer me date: 04 Nen 2013