Llogaria ime
AOL Portal Shėndeti

Shkencėtarėt duket se kanė bėrė aksidentalisht njė hap tė madh drejt kėrkimit tė kurės kundėr kancerit – duke zbuluar se njė proteinė e malaries mund tė jetė armė efektive kundėr sėmundjes.

Hulumtuesit danezė ishin duke hulumtuar njė mėnyrė pėr t’i mbrojtur gratė shtatzėna nga malaria, e cila shkakton probleme tė mėdha pėr shkak se sulmon placentėn.

Por ata gjetėn nė tė njėjtėn kohė se proteinat e malaries mund ta sulmojnė edhe kancerin, gjithashtu – njė zbulim ky i cili mund tė jetė njė hap i madh drejt gjetjes sė shėrimit tė sėmundjes, raporton “Mirror”.

Shkencėtarėt kombinuan pak proteinė qė pėrdoret nė vaksinėn e malaries pėr ta futur atė nė qeliza dhe e kombinuan atė me njė helmues – qė mė pas mund tė futet nė qeliza tė kancerit dhe tė lirojė helmin, duke i vrarė tė gjitha ato.

Shkencėtarėt gjetėn se nė tė dyja rastet proteina e malaries e kapė veten pėr tė njėjtat karbohidrate. Ėshtė ngjashmėria mes kėtyre dyjave arsyeja pse mund tė shėrohet kanceri.

Shkencėtarėt thanė se ka kohė qė ishin duke kėrkuar njė mėnyrė pėr tė zbuluar ngjashmėritė mes placentės dhe tumorit.


Tags:
Lexuar 1557 here / Marre nga panorama.com.al
Vlerësimi: 21 - Mesatarja: 0.5

Vleresimi maksimal 5: 1 2 3 4 5

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Shkruaj Emrin:
Emri i kryeqytetit te Kosoves?. Pergjigju:=Pergjigja eshte: prishtina
*Nese nuk dini pergjigjen mjafton te vendosni shigjeten e mouse-it tuaj mbi ikonen e pikepyetjes dhe shikoni pergjigjen.
Shkruaj Komentin:
Jeni dakort me artikullin ose ju pelqen ai? PO - JO


Komentet dhe Opinionet tuaja - 0 përsona e pëlqejnë! | 0 përsona nuk e pëlqejnë!
Komento i pari kete artikull!

Dėrgo njė pyetje tek: SHENDETI
Titulli i pyetjes:


Emri: Email:

Pershkruani me detaje pyetjen:


Pyetjet e bėra nga Vizitorėt
Si mund ta rris penisin
Nga: erdi me date: 09 Dhj 2017
A ban nji tem per inhalime
Nga: linidi me date: 21 Nen 2017
Mendoni qe eshte e vertete?
Nga: anan me date: 19 Kor 2017
Varesia
Nga: ami me date: 07 Pri 2017
Pyetje per shendetin.
Nga: Landi me date: 07 Nen 2016
si te zbardhojme dhembet?
Nga: hhgkjkdt me date: 22 Shk 2014
perse mbushen janiket me fryme
Nga: makfire me date: 19 Shk 2014
zvoglimi i gjoksit
Nga: Altina me date: 09 Dhj 2013
Simtoma e enjtjes
Nga: Enid me date: 25 Nen 2013
menstruacionet
Nga: pa emer me date: 04 Nen 2013