Warning: A non-numeric value encountered in /web/htdocs/www.veriu.com/home/idx/portali/include_d436eb0fd9de10b54a828ce6435f7e81/functions.php on line 1310
Albania Online Shėndeti - Qelizat embrionale, teknika e re pėr rritjen e flokėve tė rėnė
Llogaria ime
AOL Portal Shėndeti

Shkencėtarėt e hulumtimeve mjekėsore qė ėshtė njė organizatė e pavarur jo-fitimprurėse kanė arritur tė rrisin flokėt e humbura duke pėrdorur qelizat staminale tė njeriut. Pėrpjekjet e mėparshme pėr tė krijuar qelizat nga papilla e lėkurės - tė cilat janė jetike pėr formimin e gjėndrave tė flokėve - studiuesit deri tani kanė izoluar qelizat e shėndetshme dhe kanė kultivuar mėpas pėr tė rritur numrin e tyre. Problemi ėshtė se papillae lėkurės bėhet mė pak efektive kur ato shumėzohen. Por duke i prodhuar ato nga qelizat staminale ėshtė nė gjendje qė tė shmangim problemin dhe teknika ka ēuar tashmė nė rezultate pozitive tek minjtė: studiuesit kanė arritur tė rrisin flokėt me sukses e rinj tek minjt pasi kanė pėrdorur qelizat embrionale tė njeriut.

Alexey Terskikh, i cili udhėhoqi studimin e Sanford-Burnham, shpreson se procedura mund tė ēojė nė transplantet e flokut nė mėnyrė mė efektive nė njerėz. "Metoda jonė e bazuar nė qelizat staminale ofron njė burim i pashtershėm tė qelizave nga pacienti pėr transplantim dhe nuk kufizohet nga disponueshmėria e follicles sė flokut. Hapi ynė i ardhshėm do tė jetė transplantimi i qelizave tė lėkurės papilla me ato staminale pluripotente tek njerėzit. Zgjidhje kundėr tullacllėkut kemi nxjerrė shumė. Shpresojmė qė kėsaj rradhe ėshtė ajo e duhura." pėrfundoi ai.


Tags:
Lexuar 826 here / Marre nga veriu.com
Vlerësimi: 12 - Mesatarja:

Vleresimi maksimal 5: 1 2 3 4 5

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Shkruaj Emrin:
Si quhet deti ne jug te shqiperise?(vetem emri). Pergjigju:=Pergjigja eshte: jon
*Nese nuk dini pergjigjen mjafton te vendosni shigjeten e mouse-it tuaj mbi ikonen e pikepyetjes dhe shikoni pergjigjen.
Shkruaj Komentin:
Jeni dakort me artikullin ose ju pelqen ai? PO - JO


Komentet dhe Opinionet tuaja - 0 përsona e pëlqejnë! | 0 përsona nuk e pëlqejnë!
Komento i pari kete artikull!

Dėrgo njė pyetje tek: SHENDETI
Titulli i pyetjes:


Emri: Email:

Pershkruani me detaje pyetjen:


Pyetjet e bėra nga Vizitorėt
Si mund ta rris penisin
Nga: erdi me date: 09 Dhj 2017
A ban nji tem per inhalime
Nga: linidi me date: 21 Nen 2017
Mendoni qe eshte e vertete?
Nga: anan me date: 19 Kor 2017
Varesia
Nga: ami me date: 07 Pri 2017
Pyetje per shendetin.
Nga: Landi me date: 07 Nen 2016
si te zbardhojme dhembet?
Nga: hhgkjkdt me date: 22 Shk 2014
perse mbushen janiket me fryme
Nga: makfire me date: 19 Shk 2014
zvoglimi i gjoksit
Nga: Altina me date: 09 Dhj 2013
Simtoma e enjtjes
Nga: Enid me date: 25 Nen 2013
menstruacionet
Nga: pa emer me date: 04 Nen 2013