Llogaria ime
AOL Portal Shėndeti

Vera eshte stina ne te cilen birra konsumohet me se shumti nder pijet e tjera. Keshillat pozitive apo negative jane gjithmone mes miqsh qe duan te na ofrojne nje birre apo na thone te heqim dore nga kjo pije pasi mund ta teprojme me alkoolin.

Nese duam te flasim shkencerisht, mund te nxjerrim pese perfundime per te cilat birra mund t'ju beje mire shendetit tuaj:

1. a) Ndihmon ne parandalimin e semundjes se Alzheimer (alcajmerit). E vertetuar shkencerisht se parandalon ose ndihmon ne eleminimin e metaleve te renda si silici apo plumbi ne ne pjesen e trurit.
b) Ndihmon ne mbajtjen e venave te zemres duke shtuar kolesterolin e mire HDL.

2. Ka ne perberje te saj minerale te nevojshme per organizmin e e njeriut si fosfori, jodi, magnezi, kaliumit dhe kalciumit. Nese konsumojme birre artizanale te papasterizuar ajo akoma me e pasur sidomos me vitamine B.

3. Ne ndryshim me pijet tjera, birra, nuk ka perqindje te larte sheqeri e cila nuk ndihmon ne shtimin e sasise dhjamore. Nje studim tjeter tregon se ndihmon ne forcimin e kockave.
Konsumi i birres ne menyre te moderuar (2 gota ne dite) ka treguar se ul mundesine e prekjes nga diabeti i tipit 2 deri ne 25%. Nuk eshte e vertete fakti se birra ju shendosh, ne te kundert ajo ndihmon ne tretjen e ushqimeve te yndyrshme.

4. Birra ka nje sasi te madhe antioksiduese e cila ndihmon ne mbrojtjen e lekures nga dielli. Maja e birres ka aftesi te ushqeje flokun duke e bere me te bukur, kjo nese marrim birren e ziejme duke i hequr alkoolin.

5. Estrogjenet qe gjinden ne majen e birres ndihmojne ne eleminimin e simptomave te menopauzes tek femrat. Birra gjithashtu mund te ndihmoje te ekuilibroje hormonet ne pranine e simptomes se vezores cistike, endometriozes dhe perimenopauzes.Tags:
Lexuar 1341 here / Marre nga veriu.com
Vlerësimi: 16 - Mesatarja: 0.42

Vleresimi maksimal 5: 1 2 3 4 5

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Shkruaj Emrin:
Si quhet deti ne jug te shqiperise?(vetem emri). Pergjigju:=Pergjigja eshte: jon
*Nese nuk dini pergjigjen mjafton te vendosni shigjeten e mouse-it tuaj mbi ikonen e pikepyetjes dhe shikoni pergjigjen.
Shkruaj Komentin:
Jeni dakort me artikullin ose ju pelqen ai? PO - JO


Komentet dhe Opinionet tuaja - 0 përsona e pëlqejnë! | 0 përsona nuk e pëlqejnë!
Komento i pari kete artikull!

Dėrgo njė pyetje tek: SHENDETI
Titulli i pyetjes:


Emri: Email:

Pershkruani me detaje pyetjen:


Pyetjet e bėra nga Vizitorėt
Si mund ta rris penisin
Nga: erdi me date: 09 Dhj 2017
A ban nji tem per inhalime
Nga: linidi me date: 21 Nen 2017
Mendoni qe eshte e vertete?
Nga: anan me date: 19 Kor 2017
Varesia
Nga: ami me date: 07 Pri 2017
Pyetje per shendetin.
Nga: Landi me date: 07 Nen 2016
si te zbardhojme dhembet?
Nga: hhgkjkdt me date: 22 Shk 2014
perse mbushen janiket me fryme
Nga: makfire me date: 19 Shk 2014
zvoglimi i gjoksit
Nga: Altina me date: 09 Dhj 2013
Simtoma e enjtjes
Nga: Enid me date: 25 Nen 2013
menstruacionet
Nga: pa emer me date: 04 Nen 2013