Llogaria ime
AOL Portal Shėndeti

Nje studim i publikuar ne nje reviste tregon se pertypja e nje camcakezi per vetem 10 minuta ndihmon ne eleminimin e 100 milion baktereve nga goja. Sipas studiuesve, ky efekt vlen sidomos ne 30 sekondat e para kur pertypim e jo me shume se 15 minuta pasi pertypja me e gjate ben qe bakteret te rikthehen ne goje dhe camcakezi te leshoje lendet perberese te saj.

Per te arritur kete, nevojitet te perdorim vetem camcakeza qe nuk kane perberje sheqeri pasi ky i fundit ndihmon ne ushqyerjen e baktevere.

Studiuesit kane marre disa grupe njerezish qe pasi jane verifikuar mbi pranine dhe sasine e baktereve ne goje u eshte kerkuar te pertypin camcakeza me kohezgjatje te ndryshme. Rezultati me optimal eshte konsideruar ai i 10 minutave. Ndersa te pertypesh gjate gjithe dites mund te demtoje mishin e dhembeve duke i zbuluar ndaj rrezikut te karies.

HISTORI
Camcakezi ose si e quajne anglezet, chewing gum (ēeuing gam), eshte perdorur per here te pare nga fiset Maja te cilet pertypnin kokrra nga bima qe nxirret qe quhet Manilkara chicle.
Shpikja e camcakezit modern i dedikohet presidentit Meksikan, Antonio López de Santa Anna.

Lindja e epokes se ketij produkti i perket William Semple i cili ideoi receten e pare me 28 dhjetor 1869. Camcakezat e pare ne forme sfere u nxorren ne shitje ne Nju Xhersi ne 1871 te cilet ishin shume te bute dhe pa shije.


Tags:
Lexuar 868 here / Marre nga veriu.com
Vlerësimi: 16 - Mesatarja: 1

Vleresimi maksimal 5: 1 2 3 4 5

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Shkruaj Emrin:
Emri i kryeqytetit te Kosoves?. Pergjigju:=Pergjigja eshte: prishtina
*Nese nuk dini pergjigjen mjafton te vendosni shigjeten e mouse-it tuaj mbi ikonen e pikepyetjes dhe shikoni pergjigjen.
Shkruaj Komentin:
Jeni dakort me artikullin ose ju pelqen ai? PO - JO


Komentet dhe Opinionet tuaja - 0 përsona e pëlqejnë! | 0 përsona nuk e pëlqejnë!
Komento i pari kete artikull!

Dėrgo njė pyetje tek: SHENDETI
Titulli i pyetjes:


Emri: Email:

Pershkruani me detaje pyetjen:


Pyetjet e bėra nga Vizitorėt
Si mund ta rris penisin
Nga: erdi me date: 09 Dhj 2017
A ban nji tem per inhalime
Nga: linidi me date: 21 Nen 2017
Mendoni qe eshte e vertete?
Nga: anan me date: 19 Kor 2017
Varesia
Nga: ami me date: 07 Pri 2017
Pyetje per shendetin.
Nga: Landi me date: 07 Nen 2016
si te zbardhojme dhembet?
Nga: hhgkjkdt me date: 22 Shk 2014
perse mbushen janiket me fryme
Nga: makfire me date: 19 Shk 2014
zvoglimi i gjoksit
Nga: Altina me date: 09 Dhj 2013
Simtoma e enjtjes
Nga: Enid me date: 25 Nen 2013
menstruacionet
Nga: pa emer me date: 04 Nen 2013