Warning: A non-numeric value encountered in /web/htdocs/www.veriu.com/home/idx/portali/include_d436eb0fd9de10b54a828ce6435f7e81/functions.php on line 1310
Albania Online Shėndeti - OBSH: Mishi i pėrpunuar nė fabrika ėshtė kancerogjen pėr njeriun
Llogaria ime
AOL Portal Shėndeti

Raporti i fundit i Organizates Boterore Te Shendetesise njofton se mishi i perpunuar shkakton semundjet tumorale. Ne fakt, per boten e mjeksise kjo gje ka qene e ditur qe nga viti 2007 por nuk eshte njoftuar pasi mund te shkaktonte panik dhe mund te conte ne krize industrine e mishit te perpunuar.

Sipas OBSH, konsumi i 50 gr mishi te perpunuar si Wurstel, salsiēet, sallamrat etj. ne dite rrit me 18% rrezikun e kancerit ne trup. Ne te njejten kategori futen te edhe mishi i perpunuar qe e gjejme ne McDonald-e. Rreziku i rritjes se mundesise qe perpunimet e mishit vine pasi gjate punimit aty shtohen konservues dhe substanca te tjera qe nevojiten per ti dhene shijen e duhur dhe per ta mbajtur ate ne te njejten gjendje per nje periudhe kohe me te gjate.

OBSH ben me dije se rrezikshmeria rritet edhe metej nese mishi i perpunuar pjeket ne grille apo ne zjarr. Studimet me te vona kane theksuar se vete mishi i kuq ka perberes qe favorizojne semundjet tumorale por behet akoma me i theksuar ky rrezik nese perpunohet sic jane sallamrat. OBSH e ka futur ne grupin 1 mishin e perpunuar duke e rrjeshtuar ate me te njejten rrezikshmeri si akooli apo cigarja.

Per te mos hapur panik, OBSH ka thene se tek nje person normal nuk mund te kete te njejtin efekt si ngrenia e nje panine me sallam dhe pirja e nje cigareje por rreziku i konsumit te mishit te kuq dhe atij te perpunuar rritet sipas sasise qe ne konsumojme. Gjate dy diteve te fundit eshte verejtur nje ulje e sasise se blere te mishit me 25% ne tregjet europiane.

Studimi i ardhshem i kesaj organizate eshte kafeje pasi edhe aty jane verejtur substanca qe perdoren ne industrine e kafese qe perbejne rrezik per shendetin e njeriut.

Imazhe nga ArtikulliTags:
Lexuar 789 here / Marre nga veriu.com
Vlerësimi: 17 - Mesatarja:

Vleresimi maksimal 5: 1 2 3 4 5

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Shkruaj Emrin:
Si quhet deti ne jug te shqiperise?(vetem emri). Pergjigju:=Pergjigja eshte: jon
*Nese nuk dini pergjigjen mjafton te vendosni shigjeten e mouse-it tuaj mbi ikonen e pikepyetjes dhe shikoni pergjigjen.
Shkruaj Komentin:
Jeni dakort me artikullin ose ju pelqen ai? PO - JO


Komentet dhe Opinionet tuaja - 0 përsona e pëlqejnë! | 0 përsona nuk e pëlqejnë!
Komento i pari kete artikull!

Dėrgo njė pyetje tek: SHENDETI
Titulli i pyetjes:


Emri: Email:

Pershkruani me detaje pyetjen:


Pyetjet e bėra nga Vizitorėt
Si mund ta rris penisin
Nga: erdi me date: 09 Dhj 2017
A ban nji tem per inhalime
Nga: linidi me date: 21 Nen 2017
Mendoni qe eshte e vertete?
Nga: anan me date: 19 Kor 2017
Varesia
Nga: ami me date: 07 Pri 2017
Pyetje per shendetin.
Nga: Landi me date: 07 Nen 2016
si te zbardhojme dhembet?
Nga: hhgkjkdt me date: 22 Shk 2014
perse mbushen janiket me fryme
Nga: makfire me date: 19 Shk 2014
zvoglimi i gjoksit
Nga: Altina me date: 09 Dhj 2013
Simtoma e enjtjes
Nga: Enid me date: 25 Nen 2013
menstruacionet
Nga: pa emer me date: 04 Nen 2013