Warning: A non-numeric value encountered in /web/htdocs/www.veriu.com/home/idx/portali/include_d436eb0fd9de10b54a828ce6435f7e81/functions.php on line 1310
Albania Online Shėndeti - Kėrcitja e gishtave ėshtė e mirė apo e dėmshme?
Llogaria ime
AOL Portal Shėndeti

Kercitja e gishtave eshte menyre c'lodhese dhe shpesh here argetuese per te kaluar kohen apo per te hequr tensionin e stresit te dites.

Nje hipoteze e viteve 1990 hidhte dyshime se kercitja e gishta apo kockave ishte nje nga shkaktaret e osteoartrites (dridhjes se duarve dhe humbje e forces) dhe infiamimit (fryrjes). Kjo eshte hedhur poshte nga nje studim i koheve te fundit.

Studimi thote se nga kercitja e kockave nuk kemi as dėme e as tė mira, por kjo nuk do te thote se mund te mos ndrydhim gishtin apo doren gjate kercitjes.
Mjeku Kalifornian, Donald Unger, gjate jetes se tij ka kercitur gishtat e njeres dore duke mos i kercitur ata te dores tjeter dhe ne fund ka pare se nuk ka asnje ndryshim mes te dyjave duke hedhur poshte mitin e artritit. Ndonese duhet te shtojme se studimi i mjekut kalifornian nuk ka nje baze shkencore.

PERSE NDODH KERCITJA?
Kercitja e kockave ndodh pasi ne nyjen qe lidh kockat ndodhet nje leng qe lubrifikon (sinoviale) dhe ushqen tesutin kockore. Gjate levizjes se duarve apo nyjeve te tjera te trupit lengu leshon disa fluska ne forme gazi qe mblidhen ne hapesiren mes dy kockave (sic shikohet ne videon meposhte). Kur tentojme te kercasim gishtat, ne ushtrojme presion mbi fluskat duke i dhene zė ate qe ne e quajme kercitje gishtash (apo kockash).


Tags:
Lexuar 1685 here / Marre nga veriu.com
Vlerësimi: 11 - Mesatarja:

Vleresimi maksimal 5: 1 2 3 4 5

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Shkruaj Emrin:
Kush eshte heroi yne kombetar?(fillon me : sken). Pergjigju:=Pergjigja eshte: skenderbeu
*Nese nuk dini pergjigjen mjafton te vendosni shigjeten e mouse-it tuaj mbi ikonen e pikepyetjes dhe shikoni pergjigjen.
Shkruaj Komentin:
Jeni dakort me artikullin ose ju pelqen ai? PO - JO


Komentet dhe Opinionet tuaja - 0 përsona e pëlqejnë! | 0 përsona nuk e pëlqejnë!
Komento i pari kete artikull!

Dėrgo njė pyetje tek: SHENDETI
Titulli i pyetjes:


Emri: Email:

Pershkruani me detaje pyetjen:


Pyetjet e bėra nga Vizitorėt
Si mund ta rris penisin
Nga: erdi me date: 09 Dhj 2017
A ban nji tem per inhalime
Nga: linidi me date: 21 Nen 2017
Mendoni qe eshte e vertete?
Nga: anan me date: 19 Kor 2017
Varesia
Nga: ami me date: 07 Pri 2017
Pyetje per shendetin.
Nga: Landi me date: 07 Nen 2016
si te zbardhojme dhembet?
Nga: hhgkjkdt me date: 22 Shk 2014
perse mbushen janiket me fryme
Nga: makfire me date: 19 Shk 2014
zvoglimi i gjoksit
Nga: Altina me date: 09 Dhj 2013
Simtoma e enjtjes
Nga: Enid me date: 25 Nen 2013
menstruacionet
Nga: pa emer me date: 04 Nen 2013