Warning: A non-numeric value encountered in /web/htdocs/www.veriu.com/home/idx/portali/include_d436eb0fd9de10b54a828ce6435f7e81/functions.php on line 1310
Albania Online Shėndeti - Gjumi, sa duhet tė flejmė nė tė gjitha fazat e jetės
Llogaria ime
AOL Portal Shėndeti

Gjumi eshte nje nga faktoret e mireqenies se njeriut dhe si i tille duhet respektuar nese duam te kemi nje jete te shendetshme. Gjumi nuk percakton vetem gjendjen tone gjate nates por edhe ate gjate dites.

Nje studim i National Sleep Foundation (NSF) i cili ka publikuar nje artikull ne revisten e Sleep Health, tregon te gjitha te mirat dhe oret qe gjumi duhet te kete:

Te sapolindurit (0-3 muajsh). Ne kete modhe rekomandohet qe gjumi te jete ndermjet 14 dhe 17 ore ne dite. Per disa femije mund te jete e mjaftueshme 11 deri ne 13 ore apo 18 - 19 ore. NUK DUHET qe ata te flejne me pak se 11 ore apo me shume se 19 ore.

Bebet (4 - 11 muajsh). Rakomandohet te flene 12 deri 15 ore (te gjitha llogaritjet jane gjate 24 oreve). Per disa femije mund te jete e mjaftueshme 10 deri 11 ore apo 16 deri ne 18 ore. NUK DUHET qe ata te flene me pak se 10 ore dhe jo me shume se 18 ore.

Femijet (1 - 2 vjec). Studiuesit rekomandojne 11 deri ne 14 ore. Per disa femije mund te jete e mjaftueshme 9 -10 ore apo per gjumashet 15 -16 ore. NUK DUHET te flene me pak se 9 ore dhe jo me shume se 16 ore.

Femijet (3 deri ne 5 vjec). Rekomandohen 10 -13 ore gjume ne 24 ore. Per disa mund te jete e mjaftueshme 8 - 9 ore apo deri ne 14 ore. NUK DUHET te flejne me pak se 8 ore dhe jo me shume se 14 ore.

Femijet (6 -13 vjec). Rekomandohen 9 deri 11 ore. Per disa mund te mjaftoje 7 deri ne 8 ore apo per gjumashet deri ne 12 ore. NUK DUHET te flene me pak se 7 ore dhe jo me shume se 12 ore.

Adoleshentet (14 deri 17 vjec). Gjate adoleshences duhet te flejme ndermjet 8 dhe 10 ore ne dite. Per disa mund te mjaftoje 7 ore ose deri ne 11 ore. NUK DUHET te flene me pak se 7 ore dhe jo me shume se 11 ore.

Te rinjt ( 18 deri 25 vjec). Rekomandohen 7 deri ne 9 ore gjume. Per disa mund te mjaftoje 6 ore apo per adhuruesit e gjumit 10 deri 11 ore. NUK DUHET te flene me pak se 6 ore dhe jo me shume se 11 ore.

Te rriturit (26 deri 64 vjec). Rekomandohen 7 deri ne 9 ore gjume ne 24 ore. Per disa mund te jete e mjaftueshme 6 ore apo per ata qe duan gjumin deri ne 10 ore. NUK DUHET te flene me pak se 6 ore dhe jo me shume se 10 ore.

Te moshuarit ( nga 65 vjec e lart). Rekomandohen 7 deri 8 ore gjume. Per disa mund te mjaftoje 5 - 6 ore apo maksimalisht 9 ore. NUK DUHET te flene me pak se 5 ore dhe jo me shume se 9 ore.


Tags:
Lexuar 1748 here / Marre nga veriu.com
Vlerësimi: 15 - Mesatarja:

Vleresimi maksimal 5: 1 2 3 4 5

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Shkruaj Emrin:
Si quhet deti ne jug te shqiperise?(vetem emri). Pergjigju:=Pergjigja eshte: jon
*Nese nuk dini pergjigjen mjafton te vendosni shigjeten e mouse-it tuaj mbi ikonen e pikepyetjes dhe shikoni pergjigjen.
Shkruaj Komentin:
Jeni dakort me artikullin ose ju pelqen ai? PO - JO


Komentet dhe Opinionet tuaja - 0 përsona e pëlqejnë! | 0 përsona nuk e pëlqejnë!
Komento i pari kete artikull!

Dėrgo njė pyetje tek: SHENDETI
Titulli i pyetjes:


Emri: Email:

Pershkruani me detaje pyetjen:


Pyetjet e bėra nga Vizitorėt
Si mund ta rris penisin
Nga: erdi me date: 09 Dhj 2017
A ban nji tem per inhalime
Nga: linidi me date: 21 Nen 2017
Mendoni qe eshte e vertete?
Nga: anan me date: 19 Kor 2017
Varesia
Nga: ami me date: 07 Pri 2017
Pyetje per shendetin.
Nga: Landi me date: 07 Nen 2016
si te zbardhojme dhembet?
Nga: hhgkjkdt me date: 22 Shk 2014
perse mbushen janiket me fryme
Nga: makfire me date: 19 Shk 2014
zvoglimi i gjoksit
Nga: Altina me date: 09 Dhj 2013
Simtoma e enjtjes
Nga: Enid me date: 25 Nen 2013
menstruacionet
Nga: pa emer me date: 04 Nen 2013