Warning: A non-numeric value encountered in /web/htdocs/www.veriu.com/home/idx/portali/include_d436eb0fd9de10b54a828ce6435f7e81/functions.php on line 1310
Albania Online Shėndeti - Efektet negative tė Wi-Fi nė shėndetin tonė, ja ēfarė shkakton
Llogaria ime
AOL Portal Shėndeti

Wi-Fi tashmė ėshtė nė ēdo shtėpi dhe biznes.

Kudo qė tė shkojmė, ne jemi tė ekspozuar nė kėtė sinjal, pasi ajo lidh tė gjithė mė lehtė.

Por a keni menduar ndonjėherė se ēfarė ky sinjal i vazhdueshėm ėshtė duke bėrė pėr shėndetin dhe trupin tuaj?

Shumica e njerėzve e injorojnė kėtė fakt pėr shkak tė mungesės sė njohurive.

Me kalimin e kohės valėt elektromagnetike mund tė shkaktojnė shumė dėme. Ne e injorojmė kėtė fakt sepse praktikisht nuk kemi njohuri pėr tė.

Duke pasur parasysh kohėn, kėto sinjale dėmtojnė trupin. Njė studim i kryer nga Agjencia e Shėndetit britanik ka provuar se valėt Wlan pengojnė rritjen e njerėzve dhe bimėve.

Pasojat kryesore, negative nga ekspozimi i Wi-Fi janė: lodhje kronike, dhimbje e veshėve, mungesa e pėrqendrimit, dhimbje koke tė shpeshta dhe tė forta, ērregullim i gjumit etj.

Ne nuk mund tė jetojmė pa teknologjinė dhe kjo ėshtė njė fakt. Por ne duhet tė mėsojnė se si tė mbrojmė veten nga efektet e dėmshme tė saj.

Ja disa kėshilla praktike se si mund tė mbroheni nga valėt e dėmshme tė Wi-Fi-sė.

Fikeni Wirelessin nga telefoni ose tableti kur shtriheni pėr tė fjetur!

Mos e lini gjithmonė hapur atė, por pėrdoreni vetėm kur ju duhet domosdoshmėrisht!

Zėvendėsoni telefonat pa tel nė shtėpi, ma to kabllore! (Edhe pse mund tė duket pak primitive)

Shmangni kėto valė nė kuzhinė dhe sigurisht nė dhomėn e gjumit!

Valėt e Wirelessit tani mund tė gjenden kudo. Zakonisht, shumica e atyre qė shkojnė nė njė lokal pėr tė pirė kafe, sapo ulen kėrkojnė kodin e wirelessit dhe mė pas bėjnė porosinė se ēfarė do tė pinė. Dhe nė shtėpi ndodh e njėjta gjė. Nuk shtyhet dita pa Wi-Fi.

Pėrveē lokaleve dhe shtėpive, tė rinjtė e sotėm kanė lidhje Wi-Fi edhe nė rrugė, pasi telefoni lidhet automatikisht me internetin e tė gjitha lokaleve ku ata kanė qenė.

Madje kohėt e fundit kėrkohet Wi-Fi edhe nė shkolla. E si mund ta shtysh ndryshe njė orė tė mėrzitshme leksioni?

Imazhe nga ArtikulliTags:
Lexuar 1478 here / Marre nga panorama.com.al
Vlerësimi: 13 - Mesatarja:

Vleresimi maksimal 5: 1 2 3 4 5

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Shkruaj Emrin:
Emri i kryeqytetit te Kosoves?. Pergjigju:=Pergjigja eshte: prishtina
*Nese nuk dini pergjigjen mjafton te vendosni shigjeten e mouse-it tuaj mbi ikonen e pikepyetjes dhe shikoni pergjigjen.
Shkruaj Komentin:
Jeni dakort me artikullin ose ju pelqen ai? PO - JO


Komentet dhe Opinionet tuaja - 0 përsona e pëlqejnë! | 0 përsona nuk e pëlqejnë!
Komento i pari kete artikull!

Dėrgo njė pyetje tek: SHENDETI
Titulli i pyetjes:


Emri: Email:

Pershkruani me detaje pyetjen:


Pyetjet e bėra nga Vizitorėt
Si mund ta rris penisin
Nga: erdi me date: 09 Dhj 2017
A ban nji tem per inhalime
Nga: linidi me date: 21 Nen 2017
Mendoni qe eshte e vertete?
Nga: anan me date: 19 Kor 2017
Varesia
Nga: ami me date: 07 Pri 2017
Pyetje per shendetin.
Nga: Landi me date: 07 Nen 2016
si te zbardhojme dhembet?
Nga: hhgkjkdt me date: 22 Shk 2014
perse mbushen janiket me fryme
Nga: makfire me date: 19 Shk 2014
zvoglimi i gjoksit
Nga: Altina me date: 09 Dhj 2013
Simtoma e enjtjes
Nga: Enid me date: 25 Nen 2013
menstruacionet
Nga: pa emer me date: 04 Nen 2013