Warning: A non-numeric value encountered in /web/htdocs/www.veriu.com/home/idx/portali/include_d436eb0fd9de10b54a828ce6435f7e81/functions.php on line 1310
Albania Online Shėndeti - Dashuria pėr macet mund tė shkaktojė sėmundjen e skicofrenisė
Llogaria ime
AOL Portal Shėndeti

Kush ka nje mace duhet te kete kujdes nga bakteri Toksoplazma Gondii, parazit i cili strehohet nga to dhe te tjera kafshe.

Ky bakter zhvillohet tek njeriu i njohur si Toksoplazmozi dhe mund te shkaktoje semundje mendore nder te cilat skicofrenine. Alarmi jepet nga Stanley Medical Research Institute nė Maryland, publikuar nga revista Schizophrenia Research.
Sipas studimit, me shume se 50% e personave te diagnostikuar me semundjen e skicofrenise kane pasur nje mace ne shtepi ose kane pasur nje te tille ne femijeri. Studimi kishte filluar qe nga vitet 90' dhe qe jane studiur te pjesa me e madhe e rasteve nese ka pasur nje lidhje mes ketij paraziti dhe semundjes.

Hulumtuesit thone se paraziti futet ne trurin e njeriut nen formen e cistiteve microskopike dhe zhvillohet duke filluar nga adoleshenca e njeriut. Ata mendojne se paraziti godet neorotransmetuesit e trurit. Ndersa nje tjeter studim thote se paraziti perdor gjithashtu rruazat e bardha te gjakut qe ndodhen ne sistemin imunitare per tu kamufluar (si nje kale troje) dhe mepas te kaloje ne tru.

Toksoplazma Gondii arrin te zhvillohet ne disa kafshe por ai arrin te kompletoje ciklin e tij jetesore vetem tek macet qe mepas e nxjerrin me ane te jashteqitjes.

Imazhe nga ArtikulliTags:
Lexuar 1310 here / Marre nga veriu.com
Vlerësimi: 5 - Mesatarja:

Vleresimi maksimal 5: 1 2 3 4 5

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Shkruaj Emrin:
Emri i kryeqytetit te Kosoves?. Pergjigju:=Pergjigja eshte: prishtina
*Nese nuk dini pergjigjen mjafton te vendosni shigjeten e mouse-it tuaj mbi ikonen e pikepyetjes dhe shikoni pergjigjen.
Shkruaj Komentin:
Jeni dakort me artikullin ose ju pelqen ai? PO - JO


Komentet dhe Opinionet tuaja - 0 përsona e pëlqejnë! | 0 përsona nuk e pëlqejnë!
Komento i pari kete artikull!

Dėrgo njė pyetje tek: SHENDETI
Titulli i pyetjes:


Emri: Email:

Pershkruani me detaje pyetjen:


Pyetjet e bėra nga Vizitorėt
Si mund ta rris penisin
Nga: erdi me date: 09 Dhj 2017
A ban nji tem per inhalime
Nga: linidi me date: 21 Nen 2017
Mendoni qe eshte e vertete?
Nga: anan me date: 19 Kor 2017
Varesia
Nga: ami me date: 07 Pri 2017
Pyetje per shendetin.
Nga: Landi me date: 07 Nen 2016
si te zbardhojme dhembet?
Nga: hhgkjkdt me date: 22 Shk 2014
perse mbushen janiket me fryme
Nga: makfire me date: 19 Shk 2014
zvoglimi i gjoksit
Nga: Altina me date: 09 Dhj 2013
Simtoma e enjtjes
Nga: Enid me date: 25 Nen 2013
menstruacionet
Nga: pa emer me date: 04 Nen 2013