Llogaria ime
AOL Portal Shėndeti

Ne jete vetem nje gje eshte e sigurte, vdekja. Ajo qe presim nga jeta eshte se duam te mberrijme ne fund te jetes ne paqe me vetveten dhe se objektivat tona i kemi arritur. Por jo gjithmone ndodh keshtu.
Nje infermiere e nje reparti te semureve terminale (paciente ne pritje te vdekjes) ka shkruar arsyet dhe keqardhjet me te shpeshta qe kane njerezit ne jete.

1. Do te kisha dashur te kisha pasur kurajo te jetoja jeten time
Jeta jone eshte e mbushur me sjellje qe nuk varen nga ne duke na kushtezuar menyren se si duam te jeteojme jeten tone. Kjo eshte keqardhja me e perbashket para se te vdesim. Pasi kuptojme se pjesa me e madhe e viteve te jetes sone tashme ka kaluar, shikojme pas dhe verejme se nuk kemi realizuar as gjysmen e endrrave tona, kjo per shkak se kemi dashur te dukemi si te tjeret.

2. Do te kisha dashur te punoja mėpak
Kjo keqardhje ne pamje te pare nuk duket se na perket shume ne shqiptareve por kjo i referohet te ndenjurit prane njerezve tane te dashur si femijeve, partneres apo prinderve. Puna apo karriera eshte shkaku kryesore i kesaj keqardhjeje.

3. Do te kisha dashur te kisha pasur kurajo per te shprehur ndenjat
Shume njerez i mbyllin brenda vetes ndjenjat per jetuar ne paqe me te tjeret. Rezulati eshte se perftojne nje jete mediokre pa pasur te kene kurre ate qe duan. Per me shume, depresioni, merzia dhe zhgenjimi jane shkaktare te semundjeve.

4. Do te kisha dashur te kisha mbajtur kontakte me miqte
Kjo keqardhje ka lidhje me pamundesine tone te takojme shoket tane pasi te vdesim. Shume njerez i humbin ata gjate jetes duke i ritakuar shoket e rinise vetem ne vitet e fundit te jetes.

5. Do te kisha dashur te kisha qene mė i/e lumtur
Kjo keqardhje eshte jashtezakonisht e perbashket. Shume prej nesh e kutojne vetem ne momentet e fundit te jetes se LUMTURIA ESHTE VETEM NJE CESHTJE ZGJEDHJEJE. Duke mbetur te bllokuar ne situata te jetes nga frika per te ndryshuar detyrohemi te bejme nje jete monotone dhe te vetmuar.


Tags:
Lexuar 926 here / Marre nga veriu.com
Vlerësimi: 17 - Mesatarja: 5

Vleresimi maksimal 5: 1 2 3 4 5

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Shkruaj Emrin:
Emri i kryeqytetit te Kosoves?. Pergjigju:=Pergjigja eshte: prishtina
*Nese nuk dini pergjigjen mjafton te vendosni shigjeten e mouse-it tuaj mbi ikonen e pikepyetjes dhe shikoni pergjigjen.
Shkruaj Komentin:
Jeni dakort me artikullin ose ju pelqen ai? PO - JO


Komentet dhe Opinionet tuaja - 0 përsona e pëlqejnë! | 0 përsona nuk e pëlqejnë!
Komento i pari kete artikull!

Dėrgo njė pyetje tek: SHENDETI
Titulli i pyetjes:


Emri: Email:

Pershkruani me detaje pyetjen:


Pyetjet e bėra nga Vizitorėt
Si mund ta rris penisin
Nga: erdi me date: 09 Dhj 2017
A ban nji tem per inhalime
Nga: linidi me date: 21 Nen 2017
Mendoni qe eshte e vertete?
Nga: anan me date: 19 Kor 2017
Varesia
Nga: ami me date: 07 Pri 2017
Pyetje per shendetin.
Nga: Landi me date: 07 Nen 2016
si te zbardhojme dhembet?
Nga: hhgkjkdt me date: 22 Shk 2014
perse mbushen janiket me fryme
Nga: makfire me date: 19 Shk 2014
zvoglimi i gjoksit
Nga: Altina me date: 09 Dhj 2013
Simtoma e enjtjes
Nga: Enid me date: 25 Nen 2013
menstruacionet
Nga: pa emer me date: 04 Nen 2013