Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Zyrtari i lartė amerikan neser nė Tiranė, mesazh tė fortė para mbėrritjes

Vetėm njė ditė para mbėrritjes sė tij nė Tiranė, zėvendėsndihmės-sekretari Amerikan i Shtetit, Hoyt Brian Yee ka bėrė njė apel pėr tė gjitha vendet e rajonit.

Ai thote se qytetaret i japin besim politikaneve per tu perballur ne fushen e betejes qe eshte Parlamenti, shkruan Panorama.

“Parlamentet duhet tė pėrfaqėsojnė dhe mbrojnė interesat e qytetarėve. Deputetėt qė bojkotojnė Parlamentin shmangin pėrgjegjėsinė e tyre dhe injorojnė kėshillėn e ish-Presidentit tė SHBA-ve, Theodore Roosevelt, se besimi i takon njeriut qė ėshtė nė tė vėrtetė nė fushė betejė, jo njeriut qė tregon se si tė pengojė mė tė fortin”, tha Yee, sipas nje artikulli tė botuar nė portalin European Western Balkans. 

Mesazhi i tij vjen ne nje moment kur me shume se kurre syte per te zgjidhur krizen politike ne Tirane jane drejtuar nga Uashingtoni.

Hoyt Brian Yee pritet te zhvilloje neser takime me kreret e larte te shtepit dhe liderin e opozites Basha, ne nje perpjekje te fundit per te shpetuar zgjedhjet e parlamentare, te parashikuara per tu mbajtur ne 18 Qershor.

Ka zėra se Brian Yee mund tė propozojė njė paketė tė fundit nė formė ultimatumi pėr politikanėt tanė, nė mėnyrė qė gjitha forcat politike tė pėrfshihen nė zgjedhje.

Sipas burimeve, paketa e zyrtarit amerikan mund tė pėrfshijė shtyrjen e zgjedhjeve dhe 4 ministri pėr opozitėn.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!