Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Zyrtare, qeveria merr vendimin pėr rritjen e pagave

Ka hyrė sot nė fuqi vendimi i Qeverisė pėr rritjen e pagave tė punonjėsve tė administratės publike.

Lajmin e ka bėrė me dije nė njė konferencė pėr shtyp ministri i Ekonomisė Arben Ahmetaj, i cili pasi njoftoi vendimin e keshillit te ministrave, shpjegoi edhe rritjen pėr kategoritė pėrkatėse.

“Pas rritjes sė pensioneve mė 1 mars, duke angazuhar fondin mė tė madh tė rritjes i akorduar nga buxheti i shtetit pėr rritjen e pagave, nga sot rritja e pagave mesatarisht 10% pėr punonjėsit e administratės publike, nėpunėsit civilė, aparatet e ministrive tė linjės, administrata e Presidentit, administrata e Kuvendit, KQZ, Gjykata e Lartė, Prokuroria e Pėrgjithshme dhe administratėn e Prefektit.

Sot ėshtė jetėsyar edhe rritja e pagave pėr punonjėsit nė arsimin parauniversitar, me 10%. paga baze rritet me 3850 lekė nė muaj dhe paga bruto shkon 68150 lekė nė muaj per mesuesit ne shkollė e mesme.

Per mesuesit nė shkollėn e lartė para baze rritet me 3550 lekė nė muaj dhe paga bruto shkon 64 650 lekė nė muaj.

Per mėsuesit e ciklit tė ulėt paga baze rritet 3350 lekė nė muaj dhe shkon 62450 lekė nė muaj paga bruto.

Perfitojne nga kjo rritje 31 mijė 370 punonjės tė sistemit arsimor.

Gjithashtu rritun pagat me 10% edhe nė sistemin shėndetėsor dhe 7% e punonjesve te administratės pėr njėsitė vendore”, tha Ahmetaj.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!