Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Zyrtare, mbėrrin kompania e parė ajrore “low cost” nė shqipėri

Prej muajit prill, shqiptarėt do tė kenė mundėsinė qė tė udhėtojnė me avionė pėr tė cilėt do tė paguajnė shumė mė pak seē paguajnė sot.

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturės, Sokol Dervishaj, nėnshkroi nė Budapest njė Memorandum Bashkėpunimi, qė i hap rrugė fillimit tė fluturimeve nga Shqipėria tė kompanisė “low cost” WIZZAIR, nė muajin prill 2017.

Memorandumi u nėnshkrua me ministrin e Zhvillimit Kombėtar, Miklos Sesztak.

Dervishaj theksoi se ardhja e kompanisė me kosto tė ulėt pėr fluturimet Budapest-Tiranė dhe anasjelltas, ėshtė zhvillim shumė pozitiv pėr shqiptarėt, qė mund ta pėrdorin mė tej Budapestin pėr tė shkuar nė destinacione tė tjera.

“Fillimi i fluturimeve tė kėsaj kompanie tė njohur “low cost” do tė hapė edhe mė shumė tregun shqiptar dhe do tė ndikojė drejtpėrdrejtė nė uljen e ēmimeve tė biletave”, tha Dervishaj.

Ai shtoi se rivendosja e njė linje ajrore mes dy shteteve, pėrveē ndikimit pozitiv qė do tė ketė nė sektorin e turizmit, zgjeron mundėsinė pėr shkėmbimet tregtare.

Ministri Sokol Dervishaj u ndal te Aeroporti i Kukėsit, duke thėnė se vėnia e tij nė pėrdorim ėshtė njė prioritet. “Do tė doja tė shikonim hapėsirėn qė kompania ajrore WIZZAIR, tė vijė dhe tė operojė direkt, qoftė dhe me koncension kėtė aeroport”, tha Dervishaj.

Nga ana e tij, ministri hungarez i Zhvillimit Kombėtar, Miklos Sesztak, tha se kjo ėshtė njė marrėveshje historike, qė u arrit falė angazhimit personal tė ministrit Dervishaj, pasi ishin 2 vjet qė nuk po nėnshkruhej nga pala shqiptare.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!