Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Zyrtare, Kinezėt marrin nė zotėrim 100% aksionet e aeroportit ''Nėnė Tereza''

Kompania Kineze China Everbright Limited ka marrrė nė zotėrim 100% tė aksioneve tė Aeroportit Ndėrkombėtar Nėnė Tereza.

Trasaksioni ėshtė pėrmbyllur ditėn e premte dhe tashmė aeroporti i vetėm shqiptar do tė menaxhohet nga njė kompani ndėrkombėtare investimesh dhe menaxhimi tė aseteve e vendosur ne Hong Kong.

Blerja e TIA nga kinezėt vlerėsohet si njė mundėsi investimi nė infrastrukturė e cila pėrputhet me Nismėn e Kinės mbi Rrugėn e Mėndafshtė.

Drejtori i Pėrgjithshėm Ekzekutiv i CEL, Chen Shuang, ka vlerėsuar se kjo marrėveshje pėrtej zhvillimit tė mėtejshėm tė aeroportit, do tė ndikojė edhe nė tregtinė dhe turizmin ndėrmjet dy vendeve.

China Everbrigh Limited ėshtė themeluar nė 1997, menaxhon 33 fonde private dhe zotėron mė shumė se 8.7 miliardė dollarė asete nė administrim.

Nė vitin 2005,TIA e cila ishte njė bashkim aksionerėsh gjerman dhe amerikan mori nė administrim Aeroportin e Rinasit me rreth 600 mijė pasagjerė.

Aeroporti i shėrben njė numri prej mė shumė se 1.9 milion pasagjerėsh nė vit, ndėrsa janė investuar mė se 70 milionė.

Ndėrkohė nė 1 prill 2016, Qeveria e Shqipėrisė dhe TIA nėnshkruan njė amendament tė Marrėveshjes sė Koncesionit tė TIA-s, duke ndėrmarrė njė hap tė konsiderueshėm drejt zhvillimit tė transportit ajror dhe liberalizimit tė fluturimeve ndėrkombėtare nė Shqipėri.

Afati i koncesionit tė TIA-s u zgjat menjėherė pėr dy vite tė tjera, pėrkatėsisht deri nė prill 2027 duke lejuar hapjen e aeroportit tė Kukėsit pėr fluturime ndėrkombėtare.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!