Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Washington Times: Sorosiani Lu po bėn lojėra politike nė Shqipėri

Gazeta e mirėnjohur "Washington Times" ka shkruar njė artikull ditėn e djeshme me titullin "Soros “infekton” Departamentin e Shtetit tė bėjė lojėra politike nė Shqipėri".

Shkrimi ėshtė bėrė nga L. Todd Wood dhe nė tė shtrohen disa pyetje pėr ambasadorin e SH.B.A-ve nė Shqipėri, Donal Lu.

"Washington Times" ngre disa pyetje pėr Lu-nė si "A ėshtė nė rregull pėr njė ambasador tė Shteteve tė Bashkuara qė tė shantazhojė njė parti politike nė mėnyrė qė tė mbėshtesė njė palė tjetėr, nė njė vend tė huaj?"

"A ėshtė normale pėr njė ambasador tė SHBA-ve qė tė diktojė politikėn e qeverisė tė njė vendi tė huaj, nėn kėrcėnimin e "pasojave", nė qoftė se qeveria nuk ndjek urdhrat e tij?''

"Ēfarė ndodh nėse ky ambasadori i SHBA-ve bėn pėrpjekje pėr tė mbyllur hetimin e njė prej kompanive mė tė mėdha nė Shqipėri, ndėrsa predikonte nė lidhje me nevojėn pėr tė marrė njė qėndrim kundėr korrupsionit zyrtar?".

Donald Lu ka qenė kohėt e fundit tema e shumė diskutimeve, qysh pas ardhjes sė Trump nė presidencė. Para pak ditėsh nė njė shkrim tė "The Huffington Post" u publiku njė shkrim ku thuhej se diplomacia amerikane duhet tė bėjė kujdes me emėrimin e ambasadorėve nė Shqipėri. Gjithashtu Lu u vu nė qender tė vėmendjes pėr akuzat e tij tė hapura drejt kryeprokurorit tė pėrgjithshėm Adriatik Llala, ku ky i fundit e akuzoi pėr ndėrhyrje nė favor tė kompasinė Bankers Petroluem.

Lapsi.al bėri njė shkrim ditėn e djeshme pėr sulmet qė po i bėhen Lu-sė si nga brenda dhe jashtė vendit tonė. Lexo kėtu

Shkrimi i "Washington Post":

Le ta fillojmė me njė pyetje tė thjeshtė: A ėshtė nė rregull pėr njė ambasador tė Shteteve tė Bashkuara qė tė shantazhojė njė parti politike nė mėnyrė qė tė mbėshtesė njė palė tjetėr, nė njė vend tė huaj?

Le tė hedhim njė hap mė tej. A ėshtė normale pėr njė ambasador tė SHBA-ve qė tė diktojė politikėn e qeverisė tė njė vendi tė huaj, nėn kėrcėnimin e "pasojave", nė qoftė se qeveria nuk ndjek urdhrat e tij?

A ėshtė e pranueshme qė njė ambasador amerikan tė nxitė axhendėn e njė miliarderi tė caktuar hungarez-amerikan dhe organizatave tė tij, dhe jo interesave tė qeverisė amerikane, interesa qė pėrfshijnė njė proces tė hapur demokratik dhe aftėsinė e institucioneve tė qeverisė sė huaj pėr tė kryer detyrat e mandatuara?

Ēfarė ndodh nėse ju them se kryeministri i atij vendi mori pjesė nė dasmėn e miliarderit George Soros?

Ēfarė ndodh nėse ju them se zoti Soros ka mbėshtetur njė qeveri nė Shqipėri, qė kritikėt se ka pėrfituar nga tregti drogė, qė ka vrarė mijėra njerėz nė tė gjithė Evropėn?

Ēfarė ndodh nėse ky ambasadori i SHBA-ve bėn pėrpjekje pėr tė mbyllur hetimin e njė prej kompanive mė tė mėdha nė Shqipėri, ndėrsa predikonte nė lidhje me nevojėn pėr tė marrė njė qėndrim kundėr korrupsionit zyrtar?

E gjitha ka filluar disa javė mė parė nė vendin e vogėl ballkanik, ku ka nisur njė pėrpjekje pėr tė riparuar sistemin gjyqėsor.

Ambasadori i SHBA-ve Donald Lu, duke punuar me partinė e Soros, tashmė nė pushtet nė Shqipėri, anuloi vizat e SHBA-sė pėr rreth 70 anėtarė tė Partisė Demokratike tė opozitės, tė cilėt ishin pėr verifikimin pėr t'u emėruar si zyrtarė gjyqėsorė nė vend.

Ky veprim jodemokratike e zhyt vendin nė njė krizė politike.

Nė njė deklaratė, ambasada e SHBA-ve nė Tiranė ka konfirmuar se kishte "revokuar vizat jo-emigrant tė disa gjyqtarėve dhe prokurorėve shqiptarė, pas pėrcaktimit se zyrtarėt nuk kualifikohen mė pėr kėto viza. Pėr shkak se tė dhėnat e vizave janė konfidenciale sipas ligjit tė SHBA-sė, ne nuk mund tė komentojė mbi raste individuale. Ambasada SHBA e mori kėtė veprim pėrpara nisjes sė procesit tė verifikimit qė do tė vlerėsojė lidhjet e zyrtarėve tė caktuar me korrupsionin".

Ajo qė deklarata nuk thotė se asnjė nga personat e prekur ėshtė i Partisė Socialiste tė Kryeministrit Edi Rama.

Me pak fjalė, i dėrguari i qeverisė sė SHBA-ve ėshtė duke pėrdorur taktika tė fuqishėm pėr ta bėrė sistemin gjyqėsor shqiptar palė me tregtinė e drogės dhe qė ėshtė mbėshtetur nga “Iniciativa pėr Shoqėri tė Hapur” e zotit Soros, e cila bėn thirrje pėr legalizimin e drogės.

Prokuroria shqiptare ka reaguar me zemėrim, duke lėshuar njė deklaratė qė thoshte pjesėrisht "Prokuroria e Pėrgjithshme do t’i bėjė tė qartė z. Lu se nė qoftė se ai ėshtė pėrdorur pėr tė qenė zot nė politikėn shqiptare, ai nuk mund ta bėjė kėtė me prokurorinė.

Z. Lu mendon se ai ka fatin e prokurorisė nė dorė, kur ai shantazhon kėtė institucion nė mėnyrė qė tė mbyllė hetimet apo kur revokon vizat. "Deklarata tha se lėvizjet e ambasadorit ishin "tipike Sorosiane, me qėllim manipulimin e opinionit publik dhe nėnēmuese pėr institucionet".

Ēdo veprim nga njė diplomat i SHBA-vė me qėllim qė tė mbėshtesi vetėm njė parti mbi njė tjetr nė njė vend tė huaj ėshtė anti-demokratike, jo amerikane dhe nė kundėrshtim me atė qė Shtetet e Bashkuara kėrkojnė.

Z. Lu po krijon destabilitet nė Shqipėri, duke vendosur pėr fituesit dhe humbėsit nė mosmarrėveshjet politike tė atij vendi.

Z. Trump dhe Sekretari i Shtetit Rex Tillerson duhet tė shqyrtojnė animet e Z. Lu dhe nėse kjo ėshtė nė sintoni me deklaratat e Z. Trump "Ta bėjmė Amerikėn tė Madhe Sėrish" edhe nė politikėn e jashtme.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!