Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Vila 1.6 mln euro, “New Europe” hedh dyshime pėr marrėdhėnien Rama-Vlahutin

Komisioni Evropian ka blerė sė fundmi nė Shqipėri njė vilė me vlerė 1.65 milionė euro nė zonėn “Rolling Hills” nė periferi tė Tiranės.

Nė kėtė vilė jeton aktualisht kreu i Delegacionit tė BE-sė atje, ambasadorja Romana Vlahutin, kur faqja informative “Exit”, raporton se e ka blerė nga njė firmė ligjore, qė e kishte nė pronėsi.

BE ka shpenzuar 4 700 euro pėr metėr katrorė nė njė zonė ku ēmimi arrin nga 1 000 euro deri nė 2000 euro pėr metėr katrorė.

Gazeta me qendėr nė Bruksel, “New Europe”, thotė se vetėm me njė klikim njė vilė tė tillė mund ta blesh nė tė njėjtėn zonė pėr njė ēmim 850 mijė euro, madje edhe mė tė madhe se sa ajo e blerė pėr Vlahutin.

Zėdhėnėsja e KE-sė, Maja Koēijanēiē, duke iu pėrgjigjur interesit tė gazetės sė pėrjavshme me qendėr nė Bruksel, thotė se, vendimi pėr blerjen e vilės u morė nė fund tė njė analize tė plotė, duke pėrfshirė edhe njė studim tė tregut si dhe njė vlerėsim tė pavarur tė ekspertėve.

“New Europe” i ka drejtuar KE-sė njė kėrkesė pėr tė bėrė publik analizėn e pavarur dhe studimin e tregut pėr hir tė transparencės.

Njė nga argumentet e pėrdorura pėr tė justifikuar ēmimin e lartė ėshtė se vila ndodhet 8 km larg zyrave tė BE-sė nė Tiranė, por kjo ėshtė e vėshtirė pėr tė bindur.

Gjithashtu argumenti ēmim/cilėsi duket vėshtirė tė tė bindė sidomos nėse ke parasysh se “Rolling Hills” ėshtė njė kompleks i ndėrtuar kohėt e fundit, dhe se deri tani nuk ėshtė shitur asnjė vilė tjetėr me njė ēmim kaq tė lartė.

“New Europe” shkruan se, nė kontratėn e blerjes firma ėshtė vėnė nga Romana Vlahurin, por KE ka sqaruar se negociatat kishin nisur para se ajo tė emėrohej ambasadore nė Tiranė.

Mė tej, gazeta shkruan se Shqipėri mbetet njė vend ku korrupsioni mbetet realitet. Por, gjithashtu dhe delegacioni i BE nė Tiranė ka njė histori me sjellje problematike nė kėtė aspekt.

Nė fund, “New Europe”, e cilėson Vlahutin njė pėrfaqėsuese tė BE qė nuk e fsheh mbėshtetjen pėr Kryeministrin, Edi Rama.

“Njė burimi nga Tirana i tha ‘New Europe’, se ambasadorja Vlahutin “bėn shumė pak pėr tė fshehur mbėshtetjen e saj pėr Ramėn.

Ndoshta duhet parė se ēfarė interesi ka rrethi i Ramės te ‘Rolling Hills’”, shkruan gazeta.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!