Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Triumfon plani Trump: Dhoma e Pėrfaqėsuesve rrėzon “Obamacare”

Presidenti Donald Trump ka arritur tė rrezojė ligjin aktual tė shėndetėsisė, i njohur gjerėsisht si Obamacare.

Menjėherė pas kėtij lajmi, Trump nuk e pėrmbajti dot veten pas triumfit nė Dhomėn e Pėrfaqėsuesve, ku mori “dritėn jeshile” projektligji republikan pėr Kujdesin Shėndetėsor.

“Obamacare vdiq! Kalova dy vite fushate duke u marrė me kėtė ēėshtje dhe po ju them se, sido qė tė ketė shkuar, njerėzit po vuajnė shumė nga rrėnimi qė solli ‘Obamacare’. Do ta kalojmė kėtė nismė edhe nė Senat, kam bindje tė plotė pėr kėtė”, tha Trump.

Dhoma e Pėrfaqėsuesve aprovoi projektligjin republikan me njė rezultat tė ngushtė, 217 vota pro dhe 213 kundėr, duke rrėzuar kėshtu disa klauzola e zėvendėsuar disa tė tjera nga ''Akti i Kujdesit tė Pėrballueshėm Shėndetėsor'', tė miratuar gjatė administratės “Obama”.

Gjashtė javė pasi tentativa e parė dėshtoi, ligjvėnėsit patėn njė debat maratonė pėr tė shtuar nė draft shumėn e 8 miliardė dollarėve, e cila do t’i ndihmojė pacientėt me probleme shėndetėsore ekzistuese qė tė mos i humbasin sigurimet e tyre.

Pas diskutimeve me Trump nė Shtėpinė e Bardhė, dy republikanė tė moderuar me peshė nė Dhomėn e Pėrfaqėsuesve, Fred Upton dhe Billy Long ndėrruan mendje dhe vendosėn tė mbėshtesin qėndrimin e partisė sė tyre pėr tė ndryshuar “Obamacare”.

Demokratėt thonė se Akti i ri i Kujdesit Shėndetėsor, do tė lerė miliona amerikane tė pasiguruar. Sipas projektligjit tė ri, do tė shfuqizohen shumica e taksave qė lidhen me Obmacare dhe do t’i jepet fund ndėshkimeve pėr amerikanėt qė nuk kanė sigurim shėndetėsor.

Projektligji duhet tė votohet nė Senat, ku republikanėt kanė 52 vota dhe demokratėt 48. Nė mėnyrė qė senati t’i miratojė ndryshimet, duhen 60 vota.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!