Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Transportonin libra shqip, arrestohen nė Janinė dy shoferėt e Ministrisė sė Jashtme

Policia greke ka arrestuar dy shoferė tė Ministrisė sė Jashtme tė Shqipėrisė, tė cilėt po transportonin libra nė gjuhėn shqipe.

Arrestimi i tyre ėshtė bėrė nė Janinė, ndėrsa ata me gjasė po transportonin libra pėr shkollat shqipe (lokale private) nė greqi.

Tė ndaluarit janė Agim Asllani dhe Altin Tafa, tė cilėt sipas autoriteteve greke akuzohen pėr shpėrndarje tė materialeve propagandistike.

Sipas raportimeve nė mediat greke, shoferėt transportonin edhe harta tė “Shqipėrisė sė Madhe”.

Mė tej grekėt pretendojnė se nė libra kishte pėrmbajtje historike qė cenonte shtetin grek.

Me t’u vėnė nė dijeni ministria e Jashtme shqiptare ka kontaktuar mė ambasadėn tonė nė Athinė dhe ambasadoren greke nė Tiranė dhe ka kėrkuar lirimin e tyre.

Shoferėt janė liruar disa orė mė vonė, ndėrsa vazhdon komunikimi mes palėve pėr tė sqaruar kėtė incident.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!