Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Tiranė, zbulohet punishtja e pijeve tė falsikuara

Policia ka arrestuar njė shtetas, ka procedur njė nė gjendie tė lirė dhe njė tjeter e ka shpallur ne kerkim, pasi u kapen ne nje punishte te prodhimit te pijeve te falsifikuara.

Specialistėt e Krimit Ekonomik nė Drejtorinė Vendore tė Policisė Tiranė, kanė finalizuar operacionin “Dajti”, nė kuadėr tė tė cilit ėshtė arrestuar nė flagrancė shtetasi G.B, 34 vjeē, banues nė Tiranė.

U procedua nė gjendje tė lirė shtetasja:

– F. B., 36 vjeēe, banuese nė Tiranė.

Si dhe u shpall nė kėrkim shtetasi:

– E. M, banues nė Tiranė, me profesion teknolog (kimist)

Pėr kėta shtetas, nga Seksioni i Krimit Ekonomik, ishte marrė informacion se prodhonin pije freskues pa liēensė edhe mė pas i tregtonin ato.

Nė bashkėpunim me Hetimin Tatimor dhe Autoritetin Kombėtar tė Ushqimit, u ushtrua kontroll nė adresėn ku ishte marrė informacion se kėta shtetas kryenin aktivitetin e jashtėligjshėm, e mė konkretisht njė punishte e fshehur nė ambientet e njė magazine, nė brendėsi tė tė cilės u konstatuan dhe u sekuestruan nė cilėsinė e provės materiale:

-3 048 pije freskuese tė dyshuara tė falsifikuara tė ambalazhuara tė gatshme pėr tregėtim
– 1 makineri artizanale pėr prodhimin e pijeve
– 1 presė pėr stampimin e vulave tė skadencės
– 8.5 kg koncentrat me afat tė skaduar (produkt i dyshuar kontraband)

– 18 kg esencė (produkt i dyshuar kontraband)
– 18 kg aromatizues tė ndryshėm pėr prodhim pijesh freskuese dhe energjike
– Etiketa tė markave “Lėng pjeshke, Lėng Limoni, Lėng Pjepri dhe Pije Energjike Dajti”.

Materialet proceduriale i’u kaluan Prokurorisė pranė Gjykatės sė Shkallės sė Parė Tiranė, pėr veprėn penale “Prodhimit i kundraligjshėm i artikujve dhe mallrave industrial dhe ushqimor, Tregėtimi dhe trasportimi i mallrave qė janė kontrabandė i kryer nė bashkėpunim”, parashikuar nga Nenet 288/a, 178 – 25 tė Kodit Penal .

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!