Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Sulmi kibernetik, Europol: Goditje e paprecedentė, propozohet hetim ndėrkombėtar

Sulmi kibernetik qė goditi organizata nė mbarė botėn ka qenė nė njė shkallė tė paprecedentė.

Kėshtu ka deklaruar agjencia policore europiane Europol, qė ka bėrė thirrje pėr njė hetim tė detajuar ndėrkombėtar, me qėllim identifikimin e fajtorėve.

Nė tė paktėn 75 mijė kompjutera nė 99 vende tė botės mbėrritėn kėrkesa pėr pagesė nė kėmbim tė lejimit tė aksesit dhe riparimit tė shėrbimeve.

Vende europiane, por edhe Rusia, ishin ndėr mė keq tė prekurat. Edhe pse pėrhapja e virusit, i njohur si “Dua tė qaj” dhe variante tė tjera me kėto fjalė, duket se ėshtė ngadalėsuar, kėrcėnimi nuk ka kaluar ende.

Europol deklaron se njėsia kundėr krimit elektronik EC3 po punon ngushtė me vendet e prekura, me qėllim reduktimin e kėrcėnimit dhe asistimin e tyre.

Nė Britani, tė paktėn 48 institucione tė kujdesit shėndetėsor u prekėn nga sulmi qė nisi ditėn e premte. Deri tani, vetėm 6 prej tyre janė kthyer nė normalitet.

Ndėrsa nė Rusi janė prekur pėrkohėsisht hekurudhat dhe institucionet bankare. Nė Gjermani, operatori federal hekurudhor u ēorodit, ndėrsa nė Francė, prodhuesi i automjeteve “Renault” u detyrua tė ndalė prodhimin nė disa fabrika tė tij.

Nė Spanjė, kompani si Telefonica dhe Gas Natural u prekėn nga sulmi. Nė SHBA, viktimė ra kompania postare FedEx. Ndėrsa nė Kinė, Indonezi dhe Korenė e Jugut shkollat dhe spitalet.

Ndėrkohė, NATO ka deklaruar se i ka shpėtuar kėtij agresioni. “Nuk kemi prova qė tė jenė sulmuar sistemet tona”, dekalroi sekretari i pėrgjithshėm Jens Stoltenberg.

Ai bėri me dije se, njė ditė mė parė Aleanca njoftoi aleatėt pėrmes kanaleve tė saj tė komunikimit pėr intensifikimin e sulmit.

Eksperti 22-vjeēar: Njė tjetėr sulm kibernetik, i pashmangshėm

Pas sulmit global kibernetik tė sė premtes, qė infektoi mė shumė se 125 mijė sisteme kompjuterike, ekspertėt e sigurisė kanė paralajmėruar se njė tjetėr sulm masiv ėshtė i pashmangshėm.

Njė studiues britanik i sigurisė, i identifikuar si “MalwareTech”, i cili ndihmoi nė kufizimin e sulmit nga i ashtuquajturi “Ransomware”, parashikon se njė tjetėr sulm ėshtė nė prag, ndoshta duke nisur nga e hėna e javės sė ardhshme.

“MalwareTech”, i cili kėrkon tė ruajė anonimatin, ėshtė lavdėruar si njė “hero rastėsor”, pasi arriti tė regjistronte njė domain pėr tė ndjekur pėrhapjen e virusit, e qė pėrfundoi me ndalimin e tij. 22-vjeēari tha pėr BBC-nė se “ėshtė tejet e rėndėsishme qė njerėzit tė riparojnė sistemet e tyre kompjuterike tani.

“Arritėm ta ndalnim kėtė sulm, por do tė ketė njė tjetėr tė tillė sė shpejti dhe nuk do tė mund tė ndalet mė prej nesh. Janė hedhur shumė parą nė kėtė fushatė dhe nuk ka asnjė arsye pėr ata qė tė ndalen. Nuk do ndonjė pėrpjekje tė veēantė nga ata qė tė ndryshojnė kodin dhe t’ia nisin nga e para sėrish. Kėshtu qė ka shumė gjasa qė ata tė veprojnė pėrsėri, ndoshta jo kėtė fundjavė, por duke filluar nga mėngjesi i sė hėnės”, tha 22-vjeēari.

Tė dielėn, ai paralajmėroi se piratėt kompjuterikė mund ta pėrmirėsojnė virusin dhe tė eliminojnė ndryshimin qė ndihmoi nė pengimin e pėrhapjes sė mėtejshme tė virusit. “Versioni fillestar i WannaCrypt ishte i ndalshėm, por nėse nxjerrin versionin 2.0, atėherė nuk do tė mund tė ndalet. Ju mund tė jeni tė sigurtė vetėm nėse riparonin sistemet sa mė shpejt”, shkroi ai nė Twitter.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!