Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Shifra shqetėsuese nga INSTAT: 30% e tė rinjve shqiptarė nuk shkojnė as nė dhe as nė punė

Nė njė kohė qė qeveria pretendon se ka mbajtur premtimin pėr 300 mijė vende punė duke premtuar dhe 200 mijė tė tjerė pėr 4 vitet e ardhėshme, realiteti nuk duket aq entuziast.

Sipas INSTAT nė vitin 2016, tė rinjtė e moshės 15-29 vjeē qė nuk shkojnė nė punė, nė shkollė apo ndonjė formim pėrbėjnė profesional pėrbėjnė 30,0% tė rinisė sipas tė dhėnavr pėr vitin 2016.

Nė kėtė grup, 39,2% e tė rinjve janė tė papunė. Pjesa tjetėr janė jashtė tregut tė punės pėr arsye se janė tė dekurajuar (13,1 %), ose duke pėrmbushur detyra dhe pėrgjegjėsi familjare (20,0%), ose pėr arsye tė tjera (27,7%).

Duke krahasuar tė rinjtė qė janė as tė punėsuar, as nė shkollė apo trajnim profesional sipas gjinisė dhe statusit tė tyre nė tregun e punės, vihet re se meshkujt janė mė aktivė nė treg sesa femrat (50,6% e meshkujve janė nė kėrkim tė njė pune dhe tė gatshėm pėr tė punuar, ndėrsa te femrat kjo pėrqindje ėshtė 28,4%).

Sipas tė dhėnave tė INSTAT, forca e punės nė grupmoshėn 15-29 vjeē pėrbėhet nga 651 mijė persona. Nga tė cilėt, mbi 31 mijė persona janė vetėm me arsim fillor, 259 mijė me arsim 8-9-vjeēar, 237.2 mijė me arsim tė mesėm dhe 124 mijė me arsim tė lartė.

Shkalla e papunėsie nė kėtė grupmoshė ra nė 28,9% nga 33,2% qė ishte me 2015. Rėnia vjen pėr shkak tė reduktimit tė forcės sė punės pėr kėtė grupmoshė me rreth 40 mijė persona nė krahasim me vitin 2015.

Shifrat tregojnė se nė grupmoshėn 15-29 vjeē, rreth 26 mijė persona janė tė dekurajuar, pėr t’u integruar nė tregun e punės. Shkalla e punėsimit nė kėtė grupmoshė ėshtė 32%. Qarqet me punėsimin mė tė lartė tė rinjve nė vitin 2016 ishin Berati, Elbasani dhe Gjirokastra.

Ndėrsa qytetet e Lezhės, Kukėsit ofruan mundėsitė mė tė paktė pėr tė punėsuar tė rinjtė e moshės 15-30 vjeē./profesional pėrbėjnė 30,0% tė tė rinjve gjithsej, raportoi INSTAT nė njė studim tė plotė qė i bėri zhvillimeve nė tregun e punės pėr vitin 2016.

Nė kėtė grup, 39,2% e tė rinjve janė tė papunė.

Pjesa tjetėr janė jashtė tregut tė punės pėr arsye se janė tė dekurajuar (13,1 %), ose duke pėrmbushur detyra dhe pėrgjegjėsi familjare (20,0%), ose pėr arsye tė tjera (27,7%).

Duke krahasuar tė rinjtė qė janė as tė punėsuar, as nė shkollė apo trajnim profesional sipas gjinisė dhe statusit tė tyre nė tregun e punės, vihet re se meshkujt janė mė aktivė nė treg sesa femrat (50,6% e meshkujve janė nė kėrkim tė njė pune dhe tė gatshėm pėr tė punuar, ndėrsa te femrat kjo pėrqindje ėshtė 28,4%).

Sipas tė dhėnave tė INSTAT, forca e punės nė grupmoshėn 15-29 vjeē pėrbėhet nga 651 mijė persona. Nga tė cilėt, mbi 31 mijė persona janė vetėm me arsim fillor, 259 mijė me arsim 8-9-vjeēar, 237.2 mijė me arsim tė mesėm dhe 124 mijė me arsim tė lartė.

Shkalla e papunėsie nė kėtė grupmoshė ra nė 28,9% nga 33,2% qė ishte me 2015.

Rėnia vjen pėr shkak tė reduktimit tė forcės sė punės pėr kėtė grupmoshė me rreth 40 mijė persona nė krahasim me vitin 2015.

Shifrat tregojnė se nė grupmoshėn 15-29 vjeē, rreth 26 mijė persona janė tė dekurajuar, pėr t’u integruar nė tregun e punės. Shkalla e punėsimit nė kėtė grupmoshė ėshtė 32%.

Qarqet me punėsimin mė tė lartė tė rinjve nė vitin 2016 ishin Berati, Elbasani dhe Gjirokastra.

Ndėrsa qytetet e Lezhės, Kukėsit ofruan mundėsitė mė tė paktė pėr tė punėsuar tė rinjtė e moshės 15-30 vjeē.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!