Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Shėnjtėrimi i Nėnė Terezės, Vatikani flet shqip

Nė vigjilje tė shėnjtėrimit tė shqiptares mė tė madhe tė kohėve tona, Nėnė Tereza, Vatikani dhe Bazilika e Shėn Pjetrit ėshtė shndėrruar totalish nė njė qendrėn totalisht shqiptare.

Hapja e ceremonive pėr shėnjtėrimin e murgeshės shqiptare mbrėmjen e sė shtunės, ėshtė shėnuar e tėra ''kuq e zi'' pasi ka mbledhur yjet mė tė rėndėsishėm tė trojeve tona dhe elitėn politike nė koncertin e madh tė zhvilluar nė “Basilica di San Paolo Fuori le mura”.

Pėrveē tė pranishėmve nga nga arti, sporti, qytetarėve tė thjeshtė e tė katėr besimeve fetare nė trojet shqiptare, tė pranishėm nė koncertin 100% shqiptar ishin dhe perfaqesuesit politik si: Bujar Nishani, Edi Rama, Isa Mustafa, Kadri Veseli, Ilir Meta, Lulzim Basha, Sali Berisha, Mimi Kodhwli, Ditmir Bushati etj.

Nė fjalėn e tij hyrėse, imzot Dodė Gjergji, Ipeshkėv i Kosovės dha njė historik poetik pėr jetėn dhe veprimtarinė e Nėnė Terezės.

Rita Ora dhe Lorik Cana zgjodhėn qė pėrshėndetjen e parė pėr tė pranishmit ta bėjnė nė shqip, nė gjuhėn qė ushtoi nė Bazilikėn e Shėn Palit.

“Ave Maria” me zėrin e magjishėm tė Inva Mulės ishte mirėseardhja muzikore. Baritoni Gėzim Myshketa interpretoi “Libera Me”.

Njė ndėrthurje mes muzikės dhe narracionit tė vargjeve tė murgeshės sė tė varfėrve solli mė pas Andi Bajgorėn me vargjet “Take Time”. Virtuozi Shkėlzen Doli, solli nė fillim tingujt “Meditation tė Massenet”.

Nė kėtė festim tė madh nuk mund tė mungonte edhe “Buka e Engjėjve, Panis Angelicus nėn zėrin e Ramė Lahaj. Lum Veseli pėrcolli magji me narracionin e tij sėrish nė gjuhėn shqipe tė vetė vargjeve “Gjithmonė kam nė zemėr” tė vetė Nėnės Terezė.

Rita Ora ishte shndėrruar. Nė pamjen e njė katolikeje nė njė ndėr bazilikat mė tė bukura artistikisht, ajo interpretoi simbolin “What Child is this”. Nėn orkestrimin e Shpėtim Saracit.

Producentja Dijana Toska ja doli tė bėnte bashkė mė shumė shqiptarė se asnjėherė nė selinė e shenjtė pėr njė shenjtore.

Sėrish, Inva Mula finalizon himnin e Nėnė Terezės “Vals Hyjnor”, me fjalėt “Lamtumirė” qė murgesha e tė varfėrve i shkroi nė vitin 1928. Tė ardhura nėn kompozimin e Genc Tukiēit.

Kjo nuk ishte njė lamtumirė, por njė pėrkatėsi mė shumė, qė Nėnė Tereza, ėshtė e jona.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!