Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Shėndetėsia, tjetėr koncesion 100 milionėsh jepet nga qeveria

Laboratorėt shtetėrore do tė kalojnė nė administrim privat pėr 10 vitet e ardhshme.

Ministria e Shėndetėsisė ka finalizuar koncesionin me vlerė mbi 100 milionė dollarė, duke shpallur fitues njė konsorcium tė pėrbėrė nga 3 kompani.

Ato janė shqiptarja “Labopharma” me 41.7 pėr qind tė aksioneve, francezja “Exalab” me 25 pėr qind, si dhe njė kompani holandeze me emrin “AB Laboratory Solutions”, e cila ka 33.3 pėr qind tė aksioneve.

Sipas Ministrisė sė Shėndetėsisė, nė tender morėn pjesė 9 kompani ose bashkime kompanish, por 5 prej tyre nuk kanė paraqitur ofertė financiare, duke u skualifikuar automatikisht.

Vetėm 4 garues paraqitėn ofertė. E para ishte ajo e njė bashkimi shoqėrish turke, “Acibadem”, qė ka ofruar kryerjen e analizave me njė ēmim 4.8 pėr qind mė tė ulėt nga i listės sė testeve.

Oferta e dytė ėshtė bėrė nga konsorciumi “Intermedica” dhe “Bioiatriki” me ēmim 5.7 pėr qind mė tė ulėt nga ai i listės sė testeve.

Konsorciumi i shpallur fitues ka ofruar kosto 10.7 pėr qind mė tė ulėt nga niveli limit, ndėrsa njė kompani tjetėr shqiptare “Genius sh.p.k.” ofroi ēmimin mė tė favorshėm 15 pėr qind mė tė ulėt, por ajo ėshtė skualifikuar pasi - sipas Ministrisė, - nuk ka pasur dokumentacionin e nevojshėm.

Ky ėshtė koncesioni i katėrt i madh nė fushėn e Shėndetėsisė, pas “check up”-it, hemodializės dhe sterilizimit tė pajisjeve mjekėsore.

Tė katėrta kėto koncesione kanė shkaktuar jo pak debat, me akuza dhe kundėrakuza politike mes opozitės dhe qeverisė.

Por nė rastin e laboratorėve, debate ka pasur edhe brenda vet mazhorancės.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!