Llogaria ime
AOL Portal Lajme
SHBA paralajmėron Maqedoninė: Nėse nuk formoni qeverinė, pėrballeni me sanksione

Uashingtoni i lėshon Maqedonisė njė tjetėr apel tė qartė: autoritetet tė formojnė pa vonesė qeverinė e re, nė tė kundėrt do tė ketė sanksione, ashtu siē ėshtė paralajmėruar dhe mė parė.

Qytetarėt i kanė zgjedhur pėrfaqėsuesit e Parlamentit nė dhjetor dhe ekziston njė shumicė e qartė parlamentare, e cila pret tė krijojė ekzekutivin, deklaroi zėdhėnėsi i Departamentit Amerikan tė Shtetit.

SHBA i inkurajon liderėt maqedonas tė bėjnė gjithēka ėshtė e mundur pėr formimin e qeverisė pa vonesa tė mėtejshme, nė mėnyrė qė vendi tė mund tė vazhdojė me reformat e nevojshme pėr t'u bėrė anėtar i plotė i familjes euro-atlantike.

“Politikanėt, tė cilėt pėrpiqen qė tė bllokojnė formimin e qeverisė, e zhvlerėsojnė sundimin e ligjit, proceset demokratike dhe stabilitetin nė Maqedoni dhe nė rajon”, vlerėson Departamenti i Shtetit.

Reagimi i Departamentit mbi krizėn politike nė Shkup si dhe apeli i drejtpėrdrejtė i tij pėr fundin e zvarritjes sė formimit tė ekzekutivit, jep shpresė, sipas analistėve vendas, se gjėrat do tė lėvizin drejt zhbllokimit tė ngėrēit politik.

Pozicionet e partive janė aq tė palėkundura, argumentojnė ata, sa vėshtirė se do tė ndryshojė diēka pa njė ndėrhyrje tė fuqishme tė Amerikės dhe Bashkimit Europian.

“Deutsche Ėelle” citon ish-ambasadorin maqedonas nė NATO, Nano Ruzhin, tė theksojė se porosia e DASH-it nė thelb pėrmban sanksione individuale ndaj aktorėve politikė nė Maqedoni, tė cilat, sipas tij, do t'i mbėshtesin edhe shtete tjera tė BE-sė.

"Departamenti Amerikan i Shtetit shpreh qartė qėndrimin se politikanėt tė cilėt bllokojnė formimin e qeverisė sė re dhe zgjedhjen e kryetarit tė Parlamentit mund tė ndėshkohen me sanksione individuale. Ėshtė ky apel qė duhet t'i vėrė nė lėvizje politikanėt vendorė”, shprehet Ruzhin.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!