Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Renditja e partive nė fletėn e votimit, ja numri pėr PS, PDIU, LSI dhe FRD

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka hedhur shortin per percaktimin e renditjes se partive ne fleten e votimit.

Pas hedhjes se shortit PS u rendit e 15-ta ne fleten e votimit, ndersa LSI e 14.

Ajo qė bie nė sy nė kėto zgjedhje ėshtė numėri i vogėl i partive qė do tė marrin pjesė nė zgjedhjet, vetėm 15.

Pas bojkotit tė partive opozitare edhe njė numėr i madh partishė tė vogla pro qeveritare janė tėrhequr pėt tė mos i prishur punė PS, pasi nė kėto zgjedhje nuk konkurohet me kualicione

Kjo gjė ka bėrė qė lista e partive nė fletėn e votimeve tė jetė e vogėl.

Ndėrkohė pėrfundimi i miratimit te listave tė kandidatėve pėr deputetė e partive qė janė regjistruar pėr tė hyrė nė zgjedhje, e bėn pa kthim procesin zgjedhor mė 18 qershor.

Kostoja pėr prodhimin e fletėve tė votimit arrin nė 500 mijė dollarė, ndėrsa anulimi i zgjedhjeve tė pjesshme pėr Bashkinė e Kavajės i kushtoi buxhetit tė shtetit njė dėm prej 60 milionė lekėsh tė vjetėr, pėr shkak se fletėt e votimit ishin pėrgatitur pėr zgjedhjet e datės 7 maj.

Gjate mbledhjes anetaret e zgjedhur nga opozita ne KQZ kerkuan qe vendimi te merret te shtunen per te lene 5 dite kohe per ankimime te mundshme, por kjo kerkese u hodh poshte nga kater anetaret e mbeshtetur nga maxhoranca.

Renditja e partive nė fletėn e votimit

1. Partia Fryma e Re Demokratike

2. Partia Demokracia Sociale

3. Partia Aleanca Demokratike Shqiptare

4. Partia Aleanca Popullore pėr Drejtėsi

5. Partia pėr Drejtėsi, Integrimi dhe Unitet

6. Partia Sfida pėr Shqipėrinė

7. Partia Aleanca Demokristiane

8. Partia Aleanca Arbnore Kombėtare

9. Partia Minoriteti Etnik Grek pėr tė Ardhmen

10. Partia Kristian Demokrate

11. Partia Lista e Barabartė

12. Partia Socialdemokrate

13. Partia Komuniste e Shqipėrisė

14. Partia Lėvizja Socialiste pėr Integrim

15. Partia Socialiste e Shqipėrise

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!