Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Qeveria ul gjobat pėr biznesin, zbardhen tė plota penalitetet e reja

Qeveria zyrtarizoi dje vendimin pėr uljen e gjobave pėr biznesin nė rastet kur nuk lėshon kuponin tatimor, nuk pėrdor kasėn fiskale apo nuk deklaron punonjėsit.

Qeveria miratoi dje projekligjin me uljen me 10 herė tė gjobave ndaj biznesit tė shfuqizuara nga Gjykata Kushtetuese.

E pėrditėshmja “Panorama” ka botuar tė plotė ligjin e miratuar nga qeveria dhe tabelėn me ndryshimet nga varianti fillestar. Ndryshimet sjellin edhe kategorizim tė gjobave, pėr biznesin me TVSH dhe biznesin e vogėl.

Nėse pėr tė gjithė biznesin, nė rast se deklarata tatimore nuk dorėzohej nė afat, gjoba qė duhej tė paguhej ishte me vlerė 10 mijė lekė.

Nė projektligj gjoba pėr biznesin e vogėl do tė jetė 5 mijė lekė, kurse pėr biznesin e madh ka mbetur e pandryshuar.

Drafti i procedurave tatimore u miratua nga qeveria pas konsultimeve qė i ėshtė bėrė me sipėrmarrjen, duke reflektuar kėrkesat e Dhomave tė Tregtisė dhe shoqatave tė biznesit.

Nė projekligj parashikohet pėr herė tė parė ngritja e Komisionit tė apelimit tė gjobave, nė pėrbėrje me 9 anėtarė, qė hyn nė fuqi mė 1 janar tė 2017-s.

Ministria e Financave ka sjellė ndryshime edhe nė procedurat e kontrollit tė biznesit.

GJOBAT
Pas vendimit tė Gjykatės pėr rrėzimin e nenit 119, ku parashikonte se nė rast se biznesi nuk deklaron punonjėsit, vendoset gjobė prej 500 mijė lekėsh, drafti i ri ul deri nė 50 mijė lekė kėtė penalitet.

Konkretisht nė projektligj ky penalitet ėshtė rishikuar dhe gjoba reduktohet nė 200 mijė lekė pėr biznesin e madh dhe 50 mijė lekė pėr biznesin e vogėl.

Gjoba 500 mijė lekėshe pėr mosafishimin e ēmimeve nga biznesi e shfuqizuar nė Gjykatė, me ligjin e ri do tė jetė 100 mijė lekė pėr biznesin e madh dhe 50 mijė lekė pėr biznesin e vogėl.

Penaliteti pėr moslėshimin e kuponit tatimor nė vlerėn 500 mijė lekė, i shfuqizuar nga Kushtetuesja me ligjin e ri, dėnimi do tė jetė 50 mijė lekė.

Edhe pėr supergjobėn e shfuqizuar prej 10 milionė lekėsh pėr biznesin qė shet mallra me shumicė apo mban edhe nė ruajtje pa dokumente tatimore, ėshtė vendosur heqja e dėnimit me konfiskim, kėrkohet dokumentimi i mallit dhe i ndryshohet pėrgjegjėsia tatimpaguesit qė ėshtė konstatuar nė shkelje.

Tatimpaguesi i Tatimit tė Thjeshtuar tė Fitimit, qė nuk ėshtė regjistruar pėr TVSH-nė, menjėherė nė momentin e konstatimit i ndryshohet pėrgjegjėsia tatimore duke kaluar si tatimpagues i TVSH-sė, por pa e gjobitur. Ligji i ri parashikon procedura tė reja qė do tė zbatojnė tatimet pėr tė kontrolluar biznesin.

Tashmė njoftimi i kontrollit tatimor i dėrgohet tatimpaguesit tė paktėn 30 ditė kalendarike pėrpara datės sė fillimit tė kontrollit tatimor tė shkruar nė tė, pėrveē kur kontrolli kryhet si rezultat i kėrkesės sė tatimpaguesit pėr rimbursim tatimor.

Nė rastin e kryerjes sė vizitave fiskale, tė cilat janė kontrolle tė shkurtra tė kryera gjatė njė periudhe tė shkurtėr kohore pėr tė verifikuar saktėsinė e deklaratave dhe pagesave, si rregull vetėm pėr njė periudhė tė caktuar tatimore dhe vetėm pėr njė lloj tatimi, njoftimi i vizitės fiskale i dėrgohet tatimpaguesit tė paktėn 10 ditė pėrpara datės sė fillimit tė vizitės fiskale.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!