Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Prishtinė/ Dhunohet barbarisht gazetarja kritike Albana Xharra

Gazetarja dhe anėtarja e re e PDK-sė nė Kosovė, Arbana Xharra, ėshtė dhunuar fizikisht mbrėmė nga disa persona nė Prishtinė.

Ajo u dėrgua nė gjendje tė rėndė nė spital, por pas marrjes sė ndihmės sė nevojshme mjekėsore gjendja e saj ėshtė e qėndrueshme.

Ish kryeredaktorja e gazetės “Zėri” nė Kosovė edhe mė parė ka qenė e kėrcėnuar.

Policia pa dhėnė shumė detaje ka thėnė se “Viktima ėshtė transportuar nė spital dhe gjendja e saj ėshtė stabile”. Por Askush nuk ėshtė arrestuar ende.

Gazetarja kritike disa orė para se tė dhunohej ndodhej nė Shqipėri pėr njė intervistė Vizion Plus.

Ashtu si nė shumė raste , Xharra u tregua kritike me qeverisjen aktuale nė Kosovė por edhe me ndikimin Rus nė rritje dhe mbi tė gjitha me axhenden islamiste tė ndjekur nga presidenti turk Erdogan nė Kosovė.

Dhunimin e gazetares sė konvertuar sėfundmi nė politikane e kanė dėnuar tė gjitha forcat politike.

Nė njė reagim nė Facebook, Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, u shpreh i tronditur dhe i shqetėsuar me sulmin kundėr anėtares mė tė re tė PDK-sė.

Thaēi shkruan se asgjė nuk e arsyeton sulmin ndaj Arbanės, duke kėrkuar tė zbardhet rasti.

“Jam thellėsisht i tronditur dhe i shqetėsuar me sulmin kundėr Arbana Xharrės. Ėshtė krejtėsisht i papranueshėm dhe i dėnueshėm pėrdorimi i dhunės dhe asgjė nuk e arsyeton atė.

Si shoqėri nuk bėn tė lejojmė qė dhuna tė bėhet mjet i shprehjes sė pakėnaqėsisė sonė.

Me kėtė sulm tė ulėt nuk janė cenuar vetėm Arbana dhe familja e saj, por edhe parimet dhe vlerat demokratike mbi tė cilat po e ndėrtojmė shoqėrinė tonė.

Organet e rendit duhet ta zbardhin nė tėrėsi rastin dhe t’i sjellin sulmuesit para drejtėsisė", ka shkruar Thaēi nė “Facebook”.

Nė vitin 2015, Xharra mori ēmimin Ndėrkombėtar tė Grave tė Guximshme nga Departamenti Amerikan i Shtetit pėr ekspozimin e korrupsionit dhe shkrimit pėr ekstremizmin fetar.

Kėtu duke pėrfshirė emėrimin e atyre qė janė pėrgjegjės pėr rekrutimin e kosovarėve tė rinj pėr t’u bashkuar me luftėrat nė Siri dhe Irak.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!