Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Presidenti i Filipineve thirrje tė papunėve: Eja punoni si vrasės drogaxhinjsh !

Presidenti Filipineve Rodrigo Duterte vijon luftėn e pa precedentė kundėr pėrdoruesve tė drogės duke mos njohur limite.

Pasi legalizoi vrasjen e pėrdoruesve tė drogės, ai tanimė u ka bėrė thirrje personave qė janė tė papunėtė gjejnė njė armė dhe tė vinė pėr tu punėsuar si eksezekutues drogaxhinjsh.

Sipas presidentit Duerte, pėrdoruesit e drogės pėrveē problemeve tė tjera sociale, po vijojnė tė thithin fonde tė pamerituara nga buxheti i shtetit.

“Nėse keni humbur punėn tuaj, ju jap unė njė tė re. Vrisni tė gjithė pėrdoruesit e drogės” ka deklaruar Duterte gjatė njė fjalimi kėtė tė hėnė pasi ishte ktyher nga njė vizitė zyrtare nga Katari.

Mė herėt ai pati deklaruar se “Ndjehem shumė keq qė jap 2,5 miliardė dollarė pėr qendrat e rehabilitimit tė tė droguarve. Por ēfarė mund tė bėj? Duhet t’i kuroj ata, ashtu si ēdo qytetar tjetėr nė vend. Por unė ndjehem me tė vėrtetė keq pėr kėtė”.

Filipinet kanė njė popullsi prej afro 100 milionė banorėsh dhe papunėsia ėshtė rritur nga 5,9% nė 6,6%.

Afron 9000 persona janė ekzekutuar prej qershorit tė kaluar, kur Duterte erdhi nė pushtet dhe autorizoi vrasjen pa gjyq tė pėrdoruesve tė drogės.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!