Llogaria ime
AOL Portal
Lajme
Presidenti i Filipineve thirrje të papunëve: Eja punoni si vrasës drogaxhinjsh !

Presidenti Filipineve Rodrigo Duterte vijon luftën e pa precedentë kundër përdoruesve të drogës duke mos njohur limite.

Pasi legalizoi vrasjen e përdoruesve të drogës, ai tanimë u ka bërë thirrje personave që janë të papunëtë gjejnë një armë dhe të vinë për tu punësuar si eksezekutues drogaxhinjsh.

Sipas presidentit Duerte, përdoruesit e drogës përveç problemeve të tjera sociale, po vijojnë të thithin fonde të pamerituara nga buxheti i shtetit.

“Nëse keni humbur punën tuaj, ju jap unë një të re. Vrisni të gjithë përdoruesit e drogës” ka deklaruar Duterte gjatë një fjalimi këtë të hënë pasi ishte ktyher nga një vizitë zyrtare nga Katari.

Më herët ai pati deklaruar se “Ndjehem shumë keq që jap 2,5 miliardë dollarë për qendrat e rehabilitimit të të droguarve. Por çfarë mund të bëj? Duhet t’i kuroj ata, ashtu si çdo qytetar tjetër në vend. Por unë ndjehem me të vërtetë keq për këtë”.

Filipinet kanë një popullsi prej afro 100 milionë banorësh dhe papunësia është rritur nga 5,9% në 6,6%.

Afron 9000 persona janë ekzekutuar prej qershorit të kaluar, kur Duterte erdhi në pushtet dhe autorizoi vrasjen pa gjyq të përdoruesve të drogës.

Përditësuar me 21 Pri 2017

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Sa bëjnë 1 plus nje? (shkruaje me germa rezultatin)
EMRI
Jeni të kënaqur me masat e marra për Koronavirusin