Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Preshevė, 4000 shqiptarė pa nėnshtetėsi

Politikat serbe qė po zbatohen nė Luginėn e Preshevės, aktualisht kanė lėnė rreth 4.000 shqiptarė pa shtetėsi, duke u konsideruar tashmė si qytetarė “tė askujt”.

Situata nė Luginėn e Preshevės ėshtė tensionuar kohėt e fundit dhe rrezikon tė shpėrbehet, pėr shkak tė dėbimeve masive tė shqiptarėve nga kjo pjesė e Serbisė.

I pėrndjekuri politik Fatmir Arifi thotė se, Serbia, pėrmes strategjisė sė saj po shkatėrron gjithēka shqiptare.

Jonuz Musliu, kryetar i Kėshillit Nacional Shqiptar pėr Luginėn e Preshevės thotė se, vazhdimisht po ushtrohet dhunė psikike nga ana e Serbisė nė kėtė pjesė, duke i detyruar mijėra shqiptarė tė largohen, dhe nga 100 mijė sa kanė qenė, tashmė janė vetėm 60 mijė.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!