Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Premtimi pėr 300 mijė vende pune, Banka Botėrore nxier bllof Ramėn

Kėtė tė hėnė Banka Botėrore bėri publik raportin pėr vendet e reja tė punės tė krijuara nė Ballkanin Perėndimor gjatė kulmit tė krizės ekonomike botėrore 2010-2016.

Sipas kėtij raporti, nė rajonin e Ballkanit Perėndimor gjatė kėsaj periulle janė krijuar vetėm 300,000 vende pune shtesė pėr 5 shtete.

E pėrkthyer nė pėrqindje ėshtė e barabartė me shifrėn 6%.

Ky pėrfundim bazohet nė raportin “Prirjet nė Tregun e Punės nė Ballkanin Perėndimor pėr vitin 2017”, i cili u prezantua sot nga Banka Botėrore dhe instituti i Vienės pėr Studimet Ekonomike Ndėrkombėtare.

Por duke u futur mė nė detaje tė raportit, Banka Botėrore thekson se Shqipėria ka rritje vetėm me 3% nė punėsim, ku nga 50% qė ishtė kjo shkallė nė 2013- ėn, nė fund tė 2015-ės shkoi nė 53%.

Megjithatė, Banka thotė se njė pjesė e mirė e numrit tė tė punėsuarve kanė ardhur si rezultat i futjes nė skemėn e Sigurimeve Shoqėrore, edhe pse nėnvizon se Shqipėria dhe Kosova vazhdojnė tė kenė njė shkallė tė lartė informaliteti nė kėtė drejtim.

Njė pėrfundim i tillė, hedh poshtė pėrfundimisht pretendimin e kryeministrit Edi Rama se ka hapur 300 mijė vende pune gjatė kėtij mandati (2013-2016).

Pavarsisht atyre qė mund tė thotė kryeministri dhe shifrat ''Made in Albania'', shifra e 300 mijė vendeve tė punės ėshtė e destinuar tė mbetet vetėm njė premtim elektoral logjikisht i pa mbajtėshėm.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!