Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Pranga nė Universitetin “Luigj Gurakuqi”, arrestohen petagogė e studentė

Njė hetim i nisur nga Prokuroria e Shkodrės ka ēuar nė arrestimin e disa petagogėve me role drejtuese dhe studentėve nė Universitetin “Luigj Gurakuqi”.

Sipas prokurorisė, kėta shtetas nėpėrmjet disa personave qė kryenin rolin e sekserėve, kishin krijuar njė skemė korrupsioni nė dhėnien e provimeve nė vlera monetare qė varionin nga 200- 700 euro pėr provim.

Prokuroria e Shkodrės nisi hetimet pas sinjalizimit nga Policia dhe mė pas ka marrė nga gjykata lejen pėr arrestimin e nėntė personave, dy pedagogė dhe tre shtetas qė luanin rolin e sekserit.

Tė ndaluarit janė zv.Dekani i Fakultetit tė Filologjisė, Rokin Dabėrdaku dhe pedagogu Simon Lufi, gjithashtu shef i Departamentit tė Historisė. Qė tė dy pedagogėt akuzohen pėr korrupsion pasiv.

Ndėrkohė me akuzėn e “ushtrimit tė ndikimit tė paligjshėm” janė ndaluar Vehbi Bala dhe Ndoc Deda, qė prokuroria thotė se luanin rolin e sekserit mes studentėve dhe pedagogė.

Ndėrkohė, pėr korrupsion pasiv janė ndaluar Brunilda Allushi, Vehbi Allushi, Renato Trushi dhe Arsen Lekaj.

Prokuroria e Shkodrės thotė se kėta persona bashkėpunonin me njėri-tjetrin pėr tė ndihmuar studentė tė ndryshėm, nė kėmbim tė parave, qė tė merrnin provimet, kryesisht nė degėn e Historisė.

Prokuroria e Shkodrės ka arritur tė zbulojė se zv.Dekani i Fakultetit tė Filologjisė dhe Shefi i Katedrės sė Historisė, nėpėrmjet sekserėve Vehbi Bala dhe Ndoc Deda, kanė marrė para nga studentė tė ndryshėm.

Nė kėmbim, pedagogėt u kanė siguruar studentėve nota kaluese nė provime tė ndryshme ose vlerėsime tė larta, tė cilat mė pas do tė shėrbenin pėr regjistrimin nė master.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!