Llogaria ime
AOL Portal Lajme
''Plani Jasen'' Si po e pėrgatit presidenti maqedonas ‘puēin’ kundėr shumicės sė re

Presidenti Gjorge Ivanov po pėrgatit terrenin pėr shpalljen e gjendjes sė luftės dhe arrestimin e “puēistėve” me nė krye liderin e LSDM-sė, Zoran Zaev.

Kėshtu shkruan javorja “Fokus” nė njė speciale me titull: Ivanov nga “Jaseni” do tė komandoj arrestimin e “puēistėve”.

Bėhet fjalė pėr rezervatin “Jasen” qė ndodhet 20 kilometra nga Shkupi brenda tė cilit ndodhet njė bunker i ish armatės jugosllave.

Njė burimi tė ARM-sė, ka bėrė tė ditur se para festės sė pashkėve nė kėtė zonė ka qėndruar njė delegacion ushtarakėsh i pėrzgjedhur nga kreu i VMRO-sė me mision pėr pėrgatitjen e objektit pėr vendosjen e udhėheqėsve mė tė lartė shtetėror dhe partiak, para se gjithash tė Ivanovit, Gruevski dhe familjeve tė tyre nė rast tė shpalljes sė gjendjes sė luftės. Oficerė tė lartė kanė bėrė tė ditur se bunkerėt qė janė edhe kundėr helmeve kimike mund tė strehojnė rreth 100 persona.

“Skenari pėr tė cilin dėshmojnė qarqe ushtarako-policore, por edhe tė kundėrzbulimit do tė realizohej nėse LSDM dhe partitė shqiptare qė kanė shumicėn prej 69 deputetė, vendosin ta ndėrprenė bllokimin e Kuvendit dhe nė njė seancė alternative pa VMRO DPMNE-nė zgjedhin kryetarin e Kuvendit dhe qeverinė. Kjo nga presidenti Ivanov do tė merrej si pretekst pėr shpalljen e gjendjes sė luftės”.

Sipas nenit 124, pika1 e kushtetutės, gjendje lufte mund tė shpallet kur kėrcėnohet Republika, apo kur ajo sulmohet apo i shpallet luftė.

Pika 2 e kėtij neni thotė se gjendja e luftės shpallet nga Kuvendi me 2/3 e votave, por meqė kjo do tė jetė e pamundur atėherė do tė kalohet nė pikėn 3 e cila parasheh shpalljen e gjendjes sė luftės nga presidenti i shtetit.

Ky pėrkufizim, sipas javoren FOKUS, mund tė keqpėrdoret nga Ivanov dhe Gruevski me atė qė njihet si “Platformė e Tiranės” e cila do tė interpretohej si agresion nga Shqipėria pėr federalizimin, kantonizimin apo rrėnimin e karakterit unitar tė Maqedonisė.

Nė rast se kjo do tė ishte e pamjaftueshme nuk pėrjashtohet mundėsia e inskenimit tė ndonjė sulmi tė armatosur ndaj selisė sė presidentit apo ndėrtesės sė qeverisė.

Nuk pėrjashtohet as mundėsia e gjoja ndonjė grusht-shteti ndaj presidencės, qė do tė merrej si shkas pėr realizimin e skenarit tė shpalljes sė gjendjes sė luftės.

Ideja sipas javores FOKUS ėshtė marr nga “Puēi” nė Turqi i realizuar nga presidenti Erdogan. Por, nė kėtė rast Ivanov dhe Gruevski do tė kenė kujdes qė tė mos arrestojnė shqiptarė, tė paktėn jo personalitete tė larta partiake e para se gjitha jo njerėz tė BDI-sė me qėllim qė tė shmangin konflikt ndėretnik si dhe tė len hapėsirė pėr bashkėpunim tė ardhshėm me partitė shqiptare.

Plani i familjes Gruevski ėshtė qė nė valėn e parė tė arrestoj 30-40 puēist, nė mesin e tė cilėve edhe krerėt mė tė lartė tė opozitės e mė pas edhe 300 apo 400 persona tė tjerė bashkėpunėtor tė opozitės, tė sektorit civil, afarist e personalitet tjera publike.

Gjithashtu parashihet kontrolli i plotė i raportimit tė mediave si dhe mbyllja e tė gjitha rrjeteve sociale. Pėr zbatimin e planit siē thuhet, janė hartuar edhe procedurat tjera qė duhet tė kalojnė nė qeveri.

Siē shkruan Fokus, skenari ka rritur interesin tek ndėrkombėtarėt tė cilat kanė shprehur shqetėsimin e tyre mbi zhvillimet e ardhshme nė Maqedoni./Alsat-M/

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!