Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Pėrfundimi i bisedimeve/ Pse 'nxinte' Ilir Meta ?

Kur krėrėt e koalicionit tė majtė dolėn nga Pallati i kongreseve tė gjithė teleshikuesve qė po pėrcillnin me ankth rrezultatin i bėri pėrshtypje njė pamje qė nuk do tė shlyhet nga kujtesa lehtė.

Ilir Meta nxinte nė fytyrė.

Arsyet pėr kėtė mund tė kenė qenė disa: E para se Rama i tha krejtėsisht "PO" formulės sė tij pėr njė qeveri besimi, pra propozimit tė kreut tė kuvendit se Rama le tė mbetej kryeministėr po me ca ministra teknikė.

Sė dyti se ai megjithėse me vėshtirėsi hoqi dorė nga pėrbetim se data e zgjedhjeve nuk shtyhet.

Njė opsion tjetėr mund tė jetė qė Meta tė ketė menduar se tani pas kėtyre tėrheqjeve tė kryeministrit, ai e ka tė pamundur tė thotė, nuk shkohet nė zgjedhje pa opozitėn asaj i duhen bėrė disa lėshime.

Ndoshta nė ato momente Ilir Meta e ka kuptuar se ai edhe duhet tė shkojė nė njė palė zgjedhje ku nuk do tė marrė pjesė PD-ja, edhe mė keq se kaq ndoshta do ti duhet tė luajė rolin e opozitės pasi ka deklarauar se nuk merr pjesė nė asnjė koalicion qė i siguron vetė 71 deputetė.

Pėr kėto dhe pėr dhjetra arsye tė tjera se do detyrohet tė jetė pa pushtet, Ilir Meta nxitne nga pėrfundimi i kėsaj loje qė kontribuoi shumė ta frynte edhe vetė.

Pikėrisht kėtė "gjėmė" ka vėnė re edhe Edi Rama qė me gjithė hallin e madh qė e kishte zėnė pėr vete, nuk ka duruar dot pa ngacmuar gjithė cinizėm atė qė ėshtė ende aleati i tij.

"Po ti pse je mėrzitur o Ilir, Unė i plotėsova tė gjitha ato qė ishin kėrkesat e tua" e ka dėgjuar njė njeri aty pranė Ramėn.

"Po si do shkojmė kėshtu nė zgjedhje" ka thėnė Meta nėpėr dhėmbė, para se tė dilte nė publik me fytyrėn qė e panė tė gjithė.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!