Llogaria ime
AOL Portal
Lajme
PD në zgjedhje? Zyrtari i lartë amerikan zbarkon në Tiranë

Edhe pse duket qe tani nuk ka me asnje shprese qe PD te marre pjese ne zgjedhjet parlamentare te muajit qershor, faktori nderkombetar eshte ende ne levizje per te arritur te bindin PD-ne qe te futet ne zgjedhje.

Pas angazhimit te Brukselit, javën që vjen në Tiranë pritet te mberrije zv/ndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Hoyt Brian Yee, thane burimet e “Panorama”.

Ky i fundit sipas burimeve, do te zhvilloje takime me liderët kryesore politike, ne perpjekjen per arritjen e nje marrëveshje mes opozitës dhe mazhorances.

Mësohet se zëvendës ndihmës sekretarit i shtetit do te takoje kryeministrin Rama, presidentin e zgjedhur Ilir Meta dhe kreun e PD Lulzim Basha.

Kjo vizite vjen pas dështimit te negociatorit te Partisë Popullore Europiane David Mcallister.

Ndersa diten e sotme, eurodeputeti Knut Fleckenstein, i angazhuar personalisht për zgjidhjen e ngërcit politik në Shqipëri, ka diskutuar me senatorin amerikan John McCain.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë eurodeputeti përmes një postimi në rrjetin social Twitter.

“Pata një bisedë konstruktive me senatorin John McCain në Uashington. Qëndrimi ynë sa i takon situatës në Shqipëri është i qartë. Ne i kërkojmë PD të marrë pjesë në zgjedhjet e ardhshme”, ka shkruar Fleckenstein në profilin e tij.

Lu ne zyren e Bashes

Ambasadori Amerikan në Tiranë, Donald Lu ka zhvilluar një takim 30 minutësh me kreun e PD-së, Lulzim Basha. Takimi u mbajt në selinë e PD-së.

Ky takim vjen në një moment ku vendi po përjeton një situatë krize politike. Opozita ngul këmbë se nuk do të marrë pjesë në zgjedhje.

Nderkohe, kete te hene vjen ne Tirane zv/ndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Hoyt Brian Yee.

Ky i fundit sipas burimeve, do te zhvilloje takime me liderët kryesore politike, ne perpjekjen per arritjen e nje marrëveshje mes opozitës dhe mazhorances.

Mësohet se zëvendës ndihmës sekretarit i shtetit do te takoje kryeministrin Rama, presidentin e zgjedhur Ilir Meta dhe kreun e PD Lulzim Basha.

Përditësuar me 09 Maj 2017

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Sa bëjnë 1 plus nje? (shkruaje me germa rezultatin)
EMRI
Jeni të kënaqur me masat e marra për Koronavirusin