Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Opozita nė shesh pėr ''Republikėn e Re'', policia ndalon marinsin amerikan dhe 20 protestues

Mijėra protestues janė mbledhur nė bulevardin “Dėshmorėt e Kombit” para kryeministrisė nė protestėn e cilėsuar nga opozita si dita kur do tė nisė ngritja e Republikės sė Re.

Protesta zhvillohet pas 84 ditė qėndresė nė ēadrėn e vendosur para kryeministrisė dhe qė e quajnė “ēadra e lirisė”

Kryetari i PD-se ndodhet me familjen e tij, bashkėshorten e dy vajzat, ndėrsa forcat e policisė kanė krijuar kordon policor para kryeministrisė.

Gjithashtu janė vendosur dhe pengessa hekuri.

Antiterrori ndalon mbi 20 persona

Mbi 20 persona me prirje radikale janė ndaluar nga antiterrori. Burime tė Lapsi.al bėjnė me dije se ata janė shoqėruar nė polici njė natė mė parė, si njė prej masave pėr mbarėvajtjen e protestės sė opozitės.

Mėsohet se kėta persona, identiteti i tė cilėve nuk bėhet me dije ende, do qėndrojnė nėpėr rajone tė policisė deri nė pėrfundim tė protestės, e cila nisi nė orėn 12:00.

Mė herėt gjatė ditės drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė sė Shtetit, Haki Cako zhvilloi njė takim me kryeprokurorin Adriatik Llalla.

Takimi mėsohet se kishte lidhje me protestėn e sotme.

Ndalohet marinsi amerikan

Bashkė me mbi 20 persona me precedentė penalė apo me prirje radikale tė ndaluar nga policia nė prag tė protestės sė opozitės, ėshtė edhe marinsi amerikan i cili ka hyrė nė vendin tonė mė datė 2 maj. Sipas raportimeve nė media ditėt e fundit, ky marins po trajnonte aktivistė tė opozitės pėr protestėn e sotme. Mėsohet se ai po merret nė pyetje nga agjentė tė antiterrorit.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!