Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Ministri i Shėndetėsisė Beqja pėrgėnjėshtron lajmin pėr shtyrjen e datės pėr rifillimin e mėsimit

Gjatė ditės sė sotme nė portale tė ndryshme ka qarkulluar lajmi se Ministria e Shėndetėsisė ka shtyrė pėr tė tretėn herė datėn pėr fillimin e shkollave dhe kopshteve pėr shkak tė gjendjes gripale nė vend.

Sipas portaleve, thuhej se shkollat dhe kopshtet do qėndrojnė tė mbyllura deri nė 20 janar, ndėrsa mėsimi nė universitet do tė nisė mė 16 janar.

Por nė njė prononcim pėr ‘News24’ dhe ‘BalkanWeb’ ministri i Shėndetėsisė Ilir Beqaj tha se lajmi nuk ėshtė aspak i vėrtetė duke konfirmuar se mėsimi do tė fillojė nė 16 janar dhe jo nė 23 janar.

“Unė nuk kam firmosur gjė, ndryshe nga dy herėt e tjera. ky ėshtė njė word i shkruar dhe s’ka asgjė tė ngjashme me urdhrat e mi zyrtare”- ka thėnė Beqaj.

Precedenti
Kujtojmė se ministria ka dhėnė 2 herė urdhėr pėr shtyrjen e hapjes sė shkollave si pasojė e gripit.

Mbyllja e ēerdheve, kopshteve, shkollave erdhi pas vendimit tė dates 3 janar tė Ministrisė sė Shėndetėsisė, ku u vendos shtyrja e datės sė fillimit tė shkollave pėr shkak tė situatės gripale nė vend dhe qeveria vijoi masat parandaluese duke caktuar tre ditė tė tjera pushimi.

Kėshilli i Ministrave vendosi fillimisht tė caktojė ditė pushimi datat 4, 5 dhe 6 janar, pėr njė nga prindėrit qė kanė fėmijė tė mitur dhe qė frekuentojnė/ndjekin ose jo ēerdhet, arsimin parashkollor dhe arsimin fillor, tė cilėt janė nėpunės civilė apo punonjės tė tjerė tė administratės publike, nė nivel qendror dhe vendor, si dhe nė institucionet e tjera shtetėrore.

Mė pas erdhi vendimi i dytė i Ministrisė sė Shėndetėsisė, mė date 7 janar pėr mbylljen e shkollave deri mė 16 janar.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!