Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Maturantėt sėrisht nė protestė, Rama: Nuk dinė pėr ēfarė bėrtasin

Kryeministri Edi Rama zhvilloi paraditen e sotme njė takim me njė grup maturantėsh qė kanė fituar tė drejtėn pėr tė ndjekur studimet e larta.

Takimi i Ramės me maturantėt fitues vjen pas protestave tė shumta tė njė pjese tjetėr tė kėsaj kategorie qė nuk kanė rezultuar fituesė edhe me mesatarė shumė tė larta deri nė 9.7.

Nė fjalėn e tij, Rama u tha maturantėve fitues se, pozita nė tė cilėn ndodhen aktualisht ėshtė dėshmia mė e mirė se reforma nė arsim po funksionon.

“Nga mė tė mirėt, jo vetėm qė askush nuk ka mbetur jashtė, por ka fituar nė tė paktėn 4 degė. Kjo ėshtė e vėrteta kuptimplotė e faktit qė kjo reformė, shumė e vonuar, e domosdoshme, kurajoze dhe shumė e vėshtirė pėr shkak tė njė sistemi tė ndėrtuar sė prapthi, funksionon mė sė miri”, tha Rama.

Sipas kreut tė qeverisė, janė dy arsyet pėrse kjo reformė ėshtė funksionale.

“Sė pari, sepse ka njė transparencė tė plotė; sė dyti, sepse ėshtė e bazuar nė konkurrencėn qė diktohet nga rezultatet dhe bėn tė pamundur interferencėn e faktorėve tė jashtėm, qė kanė qenė gangrena e sistemit tonė universitar”, sqaroi Rama.

“Maturantėt detyroheshin qė 15 vjeē tė bėnin llogari sipas koefiēentėve dhe tė bėnin njė zgjedhje duke pėrcaktuar nė njė moshė tė brishtė tė ardhmen e tyre. Pra, dega i imponohej nga halli qė 15 vjeē”, tha Rama.

“Sot, ju jeni tė ēliruar tėrėsisht sepse keni marrė frytin e parė tė suksesit tė ndėrtuar me punė nė 3 vjet. Nė sistemin e kaluar nuk mund tė ndryshoje as degėn e as renditjen, ishe skllav i zgjedhjes sė bėrė qė 15 vjeē”.

Kryeministri nuk ka lėnė pa pėrmendur faktin se mė 22 shtator universitetet do tė shpallin vendet bosh dhe tė rinjtė do tė kenė mundėsi tė konkurrojnė pėr to.

Protesta e jo fituesve
Ndėrkohė jashtė kryeministrisė, njė grup maturantėsh jofitues po protestonin kundėr sistemit tė pranimit nė universitete duke e quajtur tė padrejtė.

Zėrat e protestės dėgjoheshin brenda nė kryeministri dhe Rama deklaroi: “E morėn vesh qė ju jeni kėtu, vijnė bėrtasin dhe nuk dinė pėr ēfarė bėrtasin, ēfarė thonė, ēfarė kėrkojnė. Nė vend qė tė shikojnė dhe tė studiojnė tė gjithė skemėn dhe tė marrin atė qė mendojnė se meritojnė, rrinė nė rrugė dhe bėrtasin. Sikur tė ishin vetėm kėta, do ta zgjidhnim, por s’janė vetėm kėta qė bėrtasin dhe kėta janė mė tė pafajshmit, sepse ua ēorodisin mendjen tė tjerėt”.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!