Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Macron shfaq luhatje: BE tė reformohet ose Franca ikėn

Kandidati pėr President tė Francės, Emmanuel Macron, ka deklaruar se Bashkimi Evropian duhet tė reformohet ose do tė pėrballet me mundėsinė e largimit tė Francės nga Unioni.

Nė njė intervistė pėr BBC, ai tha se ėshtė pro-evropian dhe se mbron idenė evropiane, duke besuar se ėshtė jashtėzakonisht e rėndėsishme pėr popullin francez dhe vendin e tij nė globalizim.

“Por, nė tė njėjtėn kohė, duhet tė pėrballemi me situatėn, t’i dėgjojmė njerėzit, tė dėgjojmė faktin se ata janė shumė tė zemėruar qė BE nuk ėshtė mė e qėndrueshme”, tha Macron.

Kandidat i qendrės, do tė pėrballet nė balotazhin e 7 majit me kandidaten e ekstremit tė djathtė, Marine Le Pen.

Kjo e fundit ka arritur sukses me retorikėn anti-BE dhe ka premtuar se do tė mbajė referendum pėr anėtarėsinė e Francės nė bllok.

Pėr momentin, Macron udhėheq nė sondazhe me 20% dhe ėshtė favorit pėr tė marrė drejtimin e pallatit “Elysee”.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!