Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Londėr, burri i mbretėreshės tėrhiqet detyra e Princit

Duka i Edinburgut do tė tėrhiqet pėrfundimisht nga detyrat e tij mbretėrore kėtė pranverė.

Kėshtu njoftuan nga “Buckingham Palace”, rezidenca e familjes mbretėrore britanike, zėdhėnės tė sė cilės thanė se Princi Philip e mori vet kėtė vendim dhe Mbretėresha e mbėshteti.

“Tashmė nuk rri dot gjatė nė kėmbė”, deklaroi vetė Princi Philip gjatė njė dreke mbretėrore tė enjten, pasi u mor vesh dorėheqja e tij.

Mėsohet se Duka do tė marrė pjesė nė angazhimet e pėrcaktuara deri nė gusht, por nuk do tė pranojė ftesa tė reja.

Duka i Edinburgut, i cili mbush 96 vjeē nė qershor, ka qenė partneri i Mbretėreshės prej 70 vitesh dhe nė nėntor ata do tė festojnė pėrvjetorin e martesės prej platini.

Nuk ėshtė ēudi qė vet Mbreteresha Elizabeth II e cilėsoi dikur si njeriun qė i jepte forcė.

Duka i Edinburgut ėshtė mbrojtės, president apo anėtar i 780 organizatave dhe do tė vazhdojė tė ketė lidhje me to, por nuk do tė luajė rol aktiv.

Princi Philip ėshtė i famshėm edhe pėr batutat e tij nė shfaqje mbretėrore dhe sė fundmi, gjatė njė ceremonie pėrurimi tha se ishte zbuluesi i pllakatave mė me pėrvojė nė botė.

Nga pallati mbretėror thonė se nuk ka arsye shėndetėsore pas vendimit pėr t’u dorėhqeur nga detyrat mbretėrore, veē konsideratave normale shėndetėsore pėr njė person qė ka mbushur 95 vjeē.

Duket se me dorėheqjen e tij, Princi Philip po ndjek njė kėshillė qė e ka dhėnė vet, pasi kur mbushi 90 vjeē deklaroi pėr BBC-nė se ishte mė mirė tė largoheshe pa arritur datėn e skandencės.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!