Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Kush ėshtė Ervin Dalipaj, ish shefi i krimeve nė Tiranė qė u vra nė atentat

Ervin Dalipaj, ish efektivi i policisi i cili u ekzekutua gjatė sė martės nė njė atentat nė rrugėn e vjetėr Tiranė-Durrės sėbashku me shokun e tij, Xhino Dautaj, ishtė njė person qė kishte provuar nė jetė.

Ai e kishte filluar karrierėn nė polici si efektiv i thjeshtė pėr tė vazhduar mė pas si oficer policie nė Shėrbimin e Kontrollit tė Brendshėm dhe ish-shef i Seksionit Kundėr Krimit Ekonomik nė Drejtorinė e Policisė sė Tiranės.

Pikėrisht nė postin e fundit Dalipaj arriti kulmin e karrierės nė mars tė vitit 2013 me arrestimin e Bashkim Tahirit pėr tafik ilaēesh, pikėrisht babain e Saimir Tahirit qė mė pas do bėhėj epror i tij si ministėr.

Babai i ministrit, Bashkim Tahiri, sė bashku me dy persona tė tjerė, u arrestua mė 25 mars tė vitit 2013 pėr kontrabandė ilaēesh.

Dalipaj u pėrjashtua nga radhėt e uniformave blu nė 1 dhjetor 2013, me motivacionin pėr “dekonspirim tė operacionit pėr lojrat e fatit”.

Pas kėsaj jeta e tij do tė merrte njė rrjedhė tjetėr pasi mė 29 janar tė 2016-ės ai shpallet nė kėrkim, pasi Gjykata e Shkallės sė Parė pėr Krimet e Rėnda caktoi masėn e sigurisė “arrest me burg” pėr rrėmbimin dhe vrasjen Gazmend e Ēollakut.

Akuzat pėr Ēollakun

Ish-efektivi i policisė Ervin Dalipaj ka qenė i akuzuar pėr rrėmbimin dhe vrasjen e Gazmend Ēollakut nė 6 janar tė vitit tė shkuar nė Durrės.

Ai ėshtė akuzuar pėr rrėmbim personi dhe tortura fizike me shkaktim vdekjen, si dhe “Prodhimit dhe mbajtjes pa leje te armeve luftarake” dhe “Mbajtje pa tė drejtė tė uniformės”.

Dalipaj dyshohet se rrėmbimin e Ēollakut e ka kryer nė bashkėpunim me Denis Shtraza.

Fillimisht dy tė dyshuarit janė shoqėruar menjėherė pas ngjarjes nga policia, por mė pas janė lėnė tė lirė.

Nė vijim tė hetimeve, Prokuroria siguroi prova tė mjaftueshme pėr tė ngritur akuzė ndaj kėtyre dy shtetasve dhe i arrestoi ata.

Sipas organit tė akuzės, gjurma gjaku tė tė rrėmbyerit Ēollaku ishin gjetur tek Shtraza dhe Dalipaj.

Deri nė pėrfundim tė hetimit, nėn arrest ka qenė vetėm i pandehuri Denis Shtraza. Ndėrsa i pandehuri tjetėr, i cili u vra ditėn e sotme, Ervin Dalipaj nuk ishte gjetur ende.

Ndėrsa nė njė intervistė pėr mediat, Ervin Dalipaj theksonte se nuk kishte asnjė njohje me Gazmend Ēollakun dhe vrasjen e tij e kishte mėsuar nga mediat.

“Kam mėsuar nga mediat rrėmbimin dhe vrasjen, kur isha nė njė lokal tė njė ish-oficeri, ish- koleg. Gjatė gjithė ditės kam qenė nė Tiranė me tė afėrmit e mi, me familjen, ėshtė e verifikueshme me telefonin tim. E vėrtetoj me pamjet filmike tė lokalit ku kam pirė kafe dhe me qelizat e telefonit”, u shpreh Dalipaj.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!