Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Kosovė, qeveria e Isa Mustafės do tė pėrballet me mocion mosbesimi

Me iniciativėn e partisė NISMA tė Fatmir Limajt, opozita kosovare mblodhi firmat e duhura pėr njė mocion mosbesimi pėr qeverinė e Isa Mustafės.

Kabineti i dalė nga njė marrėveshje paszgjedhore e vitt 2014 mes Lidhjes Demokratike tė Kosovės dhe Partisė Demokratike, tė drejtuar nė atė kohė nga Hashim Thaēi pritet tė pėrballet me testin ekstizencial tė saj nė Kuvendin e Kosovės.

Nė listėn me 42 firma qė u dorėzua sot nė Kuvendin e Kosovės, janė dhe emrat e disa deputetėve tė PDK-sė.

Nė kėrkesė argumentohet se kjo qeveri duhet tė rrėzohet pėr shkak se ka dėshtuar nė zbatimin e programit qeverisės dhe se koalicioni qeveritar shpesh nuk i ka patur votat pėr tė kaluar ligje tė rėndėsishme.

Mė datė 10 maj mocioni i mosbesimit shkon nė Kuvend ku do t’i duhen 61 vota pėr t’u miratuar.

Edhe kryesia e Partisė Demokratike e Kosovės ka pėrfunduar mbledhjen e saj me qėndrimin se mocionin e opozitės do ta diskutojė me partnerin e koalicionit dhe mė pas vendimet do tė merren nė kėshillin drejtues.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!