Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Konfirmohet dyshimi: Vajzat nė shkollė u sėmuren nga tymi i hashashit

Shqetėsimet e papritura shėndetėsore tė katėr nxėnėseve tė Shkollės 9–vjeēare “Jashar Hoxha” nė Paskuqan, u kanalizua shumė shpejt nė debat politik, duke detyruar edhe organet e rendit dhe shėndetėsisė qė nga ky presion tė ishin tė rezervuara nė dhėnie informacion.

Portalet online kanė mundur qė tė sigurojė dėshmi nga stafi mjekėsor qė trajtoi studentet nė Repartin e Toksikologjisė nė QSUT, gjatė ditės sė djeshme, tė cilėt konfirmojnė se e vėrteta ėshtė krejt e ndryshme nga ajo qė u tha zyrtarisht, pra se vajzat adoleshente ishin helmuar nga agjentė kimikė tė shpėrndarė pa kujdes nė shkollė.

Mėsohet se tė paktėn njėra nga vajzat e mitura ka konfirmuar para mjekėve, se shkaku i pėrkeqėsimit tė shėndetit tė tyre ishte thithja e tymit tė hashashit, e cila iu ishte servirur nga disa djem nė moshė mė tė madhe, qė kishin mundur tė hynin brenda territorit tė shkollės.

Vajza ka rrėfyer gjithashtu se lėnda narkotike ishte ndezur nė njė kuti dhe secila prej tyre kishte thithur nga tymi qė dilte prej djegies nėn ndikimin e djemve mė tė mėdhenj nė moshė.

Gjatė vizitės qė u kanė bėrė vajzave, mjekėt e Repartit tė Toksikologjisė kanė konstatuar gjithashtu edhe shenja nė barkun e njėrės prej vajzave tė mitura, duke bėrė qė tė dyshonin se ato nuk ishin shenja dhune, por tė thithura apo kafshime.

“E pyetėm se ēfarė kishte ndodhur dhe njėra nga vajzat na tregoi se disa djem i kishin ofruar tė thithnin tymin qė dilte nga njė kuti kartoni. Konstatuam se njėra nga vajzat kishte shenja nė trup.

Nuk ishin shenja dhune, por diēka tjetėr”, - shpjegon nė kushte anonimiteti njė nga mjekėt qė trajtoi dje vajzat nė QSUT. Insistimit tė "Albeu.com" se nėse mund tė na e konfirmonte se

shenjat nė trupin e njėrės prej vajzave nuk ishin prej dhunės, ai shpjegon se dyshonin se kishim tė bėnim me shenja tė ardhura nga thithje apo kafshime tė pjesės sė barkut.

Njė fakt i tillė ėshtė alarmant pėr sigurinė e fėmijėve nė shkolla dhe kontaktet e tyre me persona mė tė rritur nė moshė si rasti nė fjalė.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!