Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Koncesioni pėr Rrugėn e Kombit, rrėzohet ankimimi

Ministria e Transporteve dhe Infrastrukturės njoftoi kėtė tė enjte se ėshtė rrėzuar ankimimi kundėr dhėnies me koncesion tė Rrugės sė Kombit.

Pėrmes njė njoftimi pėr shtyp, MTI sqaron se, Komisioni i Prokurimit ka lėnė nė fuqi vendimin pėr dhėnien e koncesionit tė mirėmbajtjes sė segmentit Milot-Morinė.

Sipas njoftimit, nga gara pėr fitimin e kėtij tenderi ėshtė skualifikuar kompania “Vendeka Bilgi”, ndėrsa janė shpallur fituese “Catalyst Viva das General Constructing” dhe “Salillari”.

Pėrmes lėshimit me koncesion tė rrugės, Qeveria synon mirėmbajtjen. Sipas pėrllogaritjeve, kostoja e mirėmbajtes sė saj luhatet nga 8 deri nė 12 milionė euro nė vit.

Nė kontratė pėrcaktohet se pėrveē shpenzimeve tė nevojshme pėr mirėmbajtjen, koncesionare duhet tė kryejė njė investim fillestar dhe Qeveria thotė se nuk i ka kėto para.

Pėr kėtė arsye, njė pjesė tė kostos do t’i kalohen qytetarėve, ndėrsa buxheti do tė paguajė pjesėn tjetėr sipas njė formule qė i garanton privatit njė nivel dysheme tė ardhurash.

Sipas Bankės Botėrore, nė 5 vitet e ardhshme Shqipėrisė i duhet tė shpenzojė 400 milionė dollarė pėr mirėmbajtjen e rrugėve.

Pėr shkak tė kostos sė lartė, qeveria ka paralajmėruar se njė sėrė rrugėsh do tė bėhen me pagesė pėr qytetarėt.

Komisioni i Prokurimit Publik, ka lėnė nė fuqi vendimin e tij tė mėparshėm, duke skualifikuar kompaninė “Vendeka Bilgi”, dhe duke shpallur fituese konsorciumin “Catalyst Viva Das General Constructing LL.C”, “Salillari” LTD, dhe “Kastrati” SH.A.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!