Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Ja si mund tė verifikoni online pagesėn e sigurimeve nga punėdhėnėsi

Nėse keni dyshime qė punėdhėnėsi juaj mund tė mos jua paguajė kontributet e sigurimeve ka njė zgjidhje tė lehtė, pa u detyruar tė shkoni tek Instituti i Sigurimeve Shoqėrore.

Tatimet, nė bashkėpunim me e-Albania mundėsojnė mundėsojnė nė faqen e tyre tė internetit tė e-Albania verifikimin onlinė tė pagesės sė sigurimeve pėr punėmarrėsit.

Punėmarrėsit nė tė gjithė vendin mund tė verifikojnė online nga kompjuteri nėse pagesa e kontributit tė sigurimeve shoqėrore ėshtė bėrė nė mėnyrė tė rregullt nga punėmarrėsi.

Shėrbimi elektronik “Deklarimi dhe pagesa e kontributeve nga punėdhėnėsit” u mundėson qytetarėve tė marrin informacion online rreth kontributeve tė deklaruara dhe paguara (https://e-albania.al/sherbimi.aspx?kodi=4429). Ky shėrbim ofron tė dhėna duke filluar nga muaji dhjetor i vitit 2011, sqaron Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve.

Pėr te aksesuar informacionin rreth sigurimeve duhet, dokumenti i identifikimit tė pėrdoruesit, karta identitetit ose pasaportė biometrike (i nevojshėm pėr t’u loguar nė portalin e-Albania).

Hapat e procedurės

-Regjistrohuni si qytetar nė portal

-Zgjidhni shėrbimin “Deklarimi dhe pagesa e kontributeve nga punėdhėnėsit”
-Vendosni datėn e fillimit dhe datėn e pėrfundimit tė periudhės mbi tė cilėn dėshironi tė informoheni dhe klikoni butonin “Afisho”.

Pas kėtyre veprimeve ne ekranin e kompjuterit shfaqen menjėherė tė dhėnat. Tė interesuarit e marrin kėtė shėrbim pas asnjė pagesė nė ēdo kohe.

Paga minimale mujore pėr efekt tė llogaritjes sė kontributeve tė sigurimeve shoqėrore dhe shėndetėsore, ėshtė 22 000 lekė dhe paga maksimale mujore ėshtė 97 030 lekė.

Kontributi pėr Sigurime Shėndetėsore nė Shqipėri ėshtė 3.4 pėr qind, ndėrsa Kontributi pėr Sigurime Shoqėrore ėshtė 24.5 pėr qind. Punėdhėnėsi paguan 16.7 pėr qind tė kontributeve, ndėrsa punėmarrėsi paguan 11.2 pėr qind tė kontributeve.

Nė vite ka rezultuar se ka kompani, qė ndonėse u kanė mbajtur kontributet nga paga punonjėsve tė tyre, nuk i kanė derdhur ato pėr llogari tė shtetit, duke rezultuar debitorė.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!