Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Ivanov: Pa largimin e ''platformės Shqiptare'' nuk e jam mandatin e Kryeministrit

Pėrderisa nuk largohen pengesat ligjore dhe politike nuk mund ta jap mandatin pėr pėrbėrjen e qeverisė, thotė presidenti i Maqedonisė Gjorge Ivanov nė njė intervistė pėr televizionin shtetėror hungarez MTVA.

Sipas Ivanov, ekzistojnė probleme juridike dhe politik pėr pėrcaktimin e mandatit pėr pėrbėrjen e qeverisė.

Problemi politik, gjegjėsisht platforma e Tiranės, sipas Ivanov, ėshtė mė esencial.

“Shumica ėshtė siguruar me shantazh – tė pranohet platforma e partive shqiptare tė Maqedonisė e cila ėshtė sjellė nė Tiranė nė kabinetin e kryeministrit tė Shqipėrisė. Kjo nė pajtim me Kushtetutėn tonė dhe nė pajtim me ligjet tona ėshtė sjellje e Maqedonisė nė situatė vartėse dhe nė varėsi tė njė shteti tjetėr. Kjo ėshtė edhe vepėr ndėshkuese, por edhe ėshtė nė kundėrshtim me betimin tim tė dhėnė kur e kam marrė funksionin president, sepse unė jo vetėm qė nė mėnyrė tė ndėrgjegjshme dhe tė ndershme duhet ta kryejė funksionin e presidentit, ta mbroj Kushtetutėn dhe ligjet, unė jam pėrgjegjės pėr sovranitetin, integritetin territorial dhe pavarėsinė e Maqedonisė”, thotė Ivanov.

Sipas tij, nėse ia jep mandatin dikujt qė e ka pranuar platformėn e njė shteti tė huaj do tė sillet nė pikėpyetje pavarėsia e shtet.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!