Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Itali/ Sekuestrohen 37 ton drogė nė portin e Genoas

Agjentėt e Guardia di Finanza dhe ata tė Doganave nė Itali kanė sekuestruar 37 tonelata drogė sintetike, e njohur si “droga e luftėtarit”.

Lajmin e bėjnė tė ditur mediat italiane, sipas tė cilave droga ėshtė sekuestruar nė portin e Xhenovės dhe kishte njė vlerė prej 75 milionė euro.

Sipas burimeve, droga nė fjalė do tė kishte shėrbyer pėr tė financuar terrorizmin islamik dhe nė veēanti grupin e ISIS.

“Droga e luftėtarit” po transportohej nė njė konteiner qė kishte si destinacion Libinė, njė nga bastionet e militantėve tė Shtetit Islamik.

Operacioni ėshtė kryer nė bashkėpunim me DEA-n amerikane dhe Shėrbimin Qendror tė Antidrogės pranė Ministrisė sė Brendshme italiane.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!