Llogaria ime
AOL Portal Lajme
ISHP: Kush ka lindur nė vitet 80-90 duhet bėjė kėto vaksina

Personat qė nuk janė vaksinuar gjatė fėmijėrisė mund tė kryejnė vaksinimin gjatė ditėve tė mbetura tė muajit prill nė qendrat shėndetėsore.

Ekspertėt e ISHP-sė bėjnė thirrje popullatės tė kryejė vaksinimin, ndėrsa ISHP propozon pėrfshirjen nė kalendar tė vaksinave tė reja si: rotavirusi, vaksina kundėr kancerit tė qafės sė mitrės dhe varicela.

Ditėt e mbetura tė muajit prill mund tė shfrytėzohen nga tė gjithė personat tė cilėt nuk kanė arritur qė gjatė fėmijėrisė tė vaksinohen me tė gjitha vaksinat e parashikuara nė kartela.

Gjatė gjithė muajit qendrat shėndetėsore kanė bėrė njė grafik vetė dhe sipas specialistėve tė Institutit tė Shėndetit Publik ISHP ka planifikuar vaksinim tė popullatės.

“Ēdo qendėr shėndetėsore do tė ketė sasi vaksine fruth-rubeolė pėr tė rriturit. Janė datėlindja ‘80-’90, por dhe mė gjerė nėse nuk i kanė bėrė tė dyja dozat. Kjo nė bashkėpunim me qendrėn shėndetėsore, duhet tė komunikojnė me ta pėr tė ditur nė cilėn ditė tė javės do apikojnė vaksinėn”, – shprehet specialistja e ISHP-sė Erida Nelaj.

Java e ardhshme ėshtė java europriane e vaksinimit dhe ISHP propozon edhe shtimin e 5 vaksinave tė reja.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!